Replies
-
when I started cooking about 6 or 7 times per month my electricity bill went up by about $20 so there is also that factor. and I wasn't cooking full course meals or beans/rice from scratch either. I see a lot of the people who think its not more costly seem to be both a) more than one person in the family .. . and b) have…
-
it also really does depend on what you call healthy. many of the cheap variety of healthy foods like meats, oatmeal, canned soups or chili or most canned things, or even boxed health foods or pizza dough or breads..... they all have things like msg, corn syrup, high amounts of sodium, artificial sweetners, yeast or citric…
-
that's exactly what I'm typically thinking. I get $100 a month in foodstamps and live in an area known for bicyclists and health nuts because we are at the ocean AND the mountains. You cant even find a bike shop who will agree to do a simple 15 minute tune-up for less than $80-$120 because they serve "fitness" people.…
-
getting mouthy with police when they said the dogs needed to be on a leash