We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

patriciaF3 Member

Replies

  • Think about how much you spend going out to eat. 1 week of food for $90 is equal to about a weeks worth of going out to lunch and starbucks once a day. My inlaws used to go out to eat twice a day at restaurants like chipotle or applebees and have started to only grocery shop, they save $900 a month by eating healthy.
  • I have taken CLA & ALA for 6 months now, with proper strength training (5 years in), proper caloric deficit, adequate protein consumption. CLA (1000mg & ALA 600mg) has helped me drop more more inches (32" waist down to 27") in my stomach than anywhere else. I will continue to take these two
Avatar