Welcome

Options
Καλωσορίσατε στο group Greek Dieters.
Με λένε Magica de Spell και νοιώθω οτι εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια είμαι διαρκώς σε δίαιτα. Κυρίως η καθιστική ζωή μου και λιγότερο η γαστρονομικές μου ανησυχίες επιβαρύνουν τον οργανισμό μου με περιττά κιλά. Τα τελευταία 10 πήρα περίπου 10 κιλά και τα τελευταία 6 είμαι διαρκώς σε προσπάθεια να τα χάσω.
Τον τελευταίο καιρό, νοιώθω ότι κάτι έχει αλλάξει. Σαν η απόφασή μου να είναι πιο συνειδητή, σαν να έχω στ' αλήθεια πιστέψει ότι μπορώ να είμαι πιο λεπτή. Σ' αυτήν την προσπάθεια, άρχισα να εντάσσω σταδιακά και λίγη άσκηση στην καθημερινότητά μου, κυρίως περπάτημα. Η προσπάθεια αυτή είχε λοιπόν αποτέλεσμα και ήδη έχω χάσει μερικά κιλά από τον Ιανουάριο. Τον τελευταίο καιρό είμαι σε plateau, αλλά εξακολουθώ να χάνω πόντους.
Σήμερα το πρωί, υποψιάστηκα οτι ίσως οι θερμίδες που καταναλώνω να μην είναι ακριβείς. Κυρίως, επειδή ορισμένα αγαπημένα μου λευκά τυριά δεν έχουν επαρκείς διατροφικές πληροφορίες στις συσκευασίες και ίσως την πατάω στις ποσότητες που καταναλώνω. Ψάχνοντας να βρω περισσότερες πληροφορίες γι αυτά τα προιόντα, σκέφτηκα οτι ίσως κάποια άλλα μέλη του myfitnesspal, να έχουν τις πληροφορίες που χρειάζομαι, η να αναζητούν πληροφορίες που έχω. Ετσι ξεκίνησα το Group.
Σας καλωσορίζω ξανά κι ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε όλους.
«1

Replies

  • tinamatteson
    tinamatteson Posts: 125 Member
    Options
    Thank you, Magica, for starting this group! I grew up Athens, and now live in Texas with my (American) husband and children. I love to cook and eat Greek food and have been wondering how to prepare it with fewer calories and fat.

    I can certainly relate to your struggle to stay consistent with losing weight and eating better. I began my 'new lifestyle' in January, just two months ago and am exercising daily and watching my calorie intake closely. I wish you well on your journey and I look forward to encouraging each other!
  • mdespell
    mdespell Posts: 9
    Options
    Hi Tina,
    Thank you for braking the ice.
    Well, commitment wise, we 're all in this together. :wink:
    Although I do not mind at all your replying in English, I hope you wouldn't mind my "speaking" Greek in the future. Just so that everyone can participate. If anyone appears, that is.

    I wish you all the best with your effort,

    Magica
  • eleni2108
    Options
    Geia sas koritsia :)

    Ki egw kapou sta idia vadizw! Pote den eixa polu sovaro provlhma me to varos mou alla evala "xafnika" 10 kila ta opoia prospathw na xasw alla duskoleuomai apla giati eimai..lixouda kai epishs variemai na mageireuw! To oti..metakomisa sto exwteriko-menw sthn agglia- tha htan mia voliki dikaiologia alla den nomizw oti einai kai polu shmantikos paragontas. Ta teleutaia 2 xronia prosexw pio polu kai gumnazomai opote me argous alla statherous ruthmous exasa 5 kila. Twra sunexizw oso mporw thn prospatheia alla prospathw na mhn stressaromai poli KAI gi auto :) To fitness pal me vohthaei arketa kai tha dokimasw na eimai..pisti! Alla epeidh douleuw polu kai trexw genika me fovamai oti tha ta parathsw-oxi th diaita,alla na kataxwrw thermides klp!Opote sas lew prokatavolika kalh tuxh!!! Ki elpizw oles na ta kataferoume :) Kai mhn lete gia paralies kai tetoia giati tha zhleuw! :D
  • onebigninja
    Options
    Yeah, A Greek Group!!

    Love me some Greek
  • varoud
    varoud Posts: 2
    Options
    Καλησπέρα σε όλους από τα Χανιά!
    Μόλις πρόσφατα ανακάλυψα την εφαρμογή Myfitnesspal και εγώ στην προσπάθεια μου για μια πιο υγειηνή ζωή!
    Στην περίπτωση μου θέλω να βάλω περισότερα κιλά αλλά με ασφαλή και υγειηνό τρόπο. Επειδή πρόσφατα άρχισα να γυμνάζομαι συστηματικά και επειδή δεν θέλω να παίρνω συμπληρώματα διατροφής, διότι πιστεύω ότι με το σωστό φαγητό όλα γίνονται, ειμαι σίγουρος (δεν λέω οτι θα προσπαθήσω γιατί λέγετε πως το να προσπαθείς σημαίνει ότι έχεις την πρόθεση να αποτύχεις-απλώς πρέπει να κάνεις αυτο που θες) ότι το Myfitnesspal θα με βοηθήσει να πετύχω τον στόχο μου. Είμαι σίγουρος ότι το ξέρετε ότι δεν έχουν μόνο σημασία οι θερμίδες που λαμβάνει κάποιος αλλά και τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία για μια υγειή και γεμάτη ενέργεια ζωή!
    Σίγουρα θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο συμπληρώνοντας την βάση του myfitnesspal με περισότερα ελληνικά φαγητά και με συμβουλές.
    Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση και την πρόκληση στο να συμμετάσχω σε ένα τέτοιο εγχείρημα!
  • tinamatteson
    tinamatteson Posts: 125 Member
    Options
    Hi Tina,
    Thank you for braking the ice.
    Well, commitment wise, we 're all in this together. :wink:
    Although I do not mind at all your replying in English, I hope you wouldn't mind my "speaking" Greek in the future. Just so that everyone can participate. If anyone appears, that is.

    I wish you all the best with your effort,

    Magica

    Then me peirazei katholou na grafeis ellinika.... but I don't have that capability on my computer! It is wonderful to get a chance to read Greek. I am completely surrounded by Americans where I live. So... keep on! :)
  • tinamatteson
    tinamatteson Posts: 125 Member
    Options
    Geia sas koritsia :)

    Ki egw kapou sta idia vadizw! Pote den eixa polu sovaro provlhma me to varos mou alla evala "xafnika" 10 kila ta opoia prospathw na xasw alla duskoleuomai apla giati eimai..lixouda kai epishs variemai na mageireuw! To oti..metakomisa sto exwteriko-menw sthn agglia- tha htan mia voliki dikaiologia alla den nomizw oti einai kai polu shmantikos paragontas. Ta teleutaia 2 xronia prosexw pio polu kai gumnazomai opote me argous alla statherous ruthmous exasa 5 kila. Twra sunexizw oso mporw thn prospatheia alla prospathw na mhn stressaromai poli KAI gi auto :) To fitness pal me vohthaei arketa kai tha dokimasw na eimai..pisti! Alla epeidh douleuw polu kai trexw genika me fovamai oti tha ta parathsw-oxi th diaita,alla na kataxwrw thermides klp!Opote sas lew prokatavolika kalh tuxh!!! Ki elpizw oles na ta kataferoume :) Kai mhn lete gia paralies kai tetoia giati tha zhleuw! :D

    Geia sou! I wish we had a paralia here in east Texas, but it's nowhere near here! I miss GREECE so much! :love:
  • tinamatteson
    tinamatteson Posts: 125 Member
    Options
    Καλησπέρα σε όλους από τα Χανιά!
    Μόλις πρόσφατα ανακάλυψα την εφαρμογή Myfitnesspal και εγώ στην προσπάθεια μου για μια πιο υγειηνή ζωή!
    Στην περίπτωση μου θέλω να βάλω περισότερα κιλά αλλά με ασφαλή και υγειηνό τρόπο. Επειδή πρόσφατα άρχισα να γυμνάζομαι συστηματικά και επειδή δεν θέλω να παίρνω συμπληρώματα διατροφής, διότι πιστεύω ότι με το σωστό φαγητό όλα γίνονται, ειμαι σίγουρος (δεν λέω οτι θα προσπαθήσω γιατί λέγετε πως το να προσπαθείς σημαίνει ότι έχεις την πρόθεση να αποτύχεις-απλώς πρέπει να κάνεις αυτο που θες) ότι το Myfitnesspal θα με βοηθήσει να πετύχω τον στόχο μου. Είμαι σίγουρος ότι το ξέρετε ότι δεν έχουν μόνο σημασία οι θερμίδες που λαμβάνει κάποιος αλλά και τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία για μια υγειή και γεμάτη ενέργεια ζωή!
    Σίγουρα θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο συμπληρώνοντας την βάση του myfitnesspal με περισότερα ελληνικά φαγητά και με συμβουλές.
    Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση και την πρόκληση στο να συμμετάσχω σε ένα τέτοιο εγχείρημα!

    Yasou Varoud! I have been on MyFitnessPal for about 35 days now and I have been challenged and encouraged in my journey. I really like the support and the accountability I have found here. I hope you will feel the same!
  • katem78
    katem78 Posts: 101 Member
    Options
    Καλημερα!

    Συγχαρητηρια για αυτη την πρωτοβουλια. ειναι οντως πολυ χρησιμο για μας τους Ελληνες αφου μαγειρευουμε διαφορετικα.... απο τους υπολοιπους .

    Ημουν και ειμαι σε φυσιολογικο βαρος και "παιζω" με κανα 2 κιλα κατα περιοδους. Δηλαδη, ειμαι 1,80 και τωρα 59,5 κιλα... αυτες τις μερες "παιζω" με 1 κιλο (αυτο θελω να χασω αφου εχασα το αλλο ενα).
    Μαγειρευω καθημερινα, αρκετα εως πολυ υγιεινα και γυμναζομαι... καθημερινα....
    Ελπιζω να περασουμε ωραια εδω...

    Καλη συνεχεια
  • pepelepew84
    pepelepew84 Posts: 10 Member
    Options
    Γεια σας κι από εμένα!

    Με λένε Ειρήνη ή Pepelepew84 και χρησιμοποιώ το MyFitnessPal εδώ και λίγους μήνες. Είμαι χολύ χαρούμενη που βρήκα αυτό το σαιτ και υποψιάζομαι ότι έχω πάθει εξάρτηση! Μετράω τις θερμίδες μου και γυμνάζομαι καθημερινά και τον τελευταίο καιρό έχω διαβάσει τόσα για τη σωστή διατροφή και άσκηση, που ούτε απόφοιτος του Χαροκόπειου να ήμουν! :tongue:

    Τρελλαίνομαι να μπαίνω στα φόρουμ και να διαβάζω για τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων που όλοι μοιράζονται τον ίδιο στόχο! Και τώρα έχουμε και το δικό μας γκρουπ! Ευχαριστούμε γι'αυτο Magica!

    Πάντως αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι στη βάση δεδομένων έχει ήδη μεγάλο αριθμό ελληνικών φαγητών όπως φασολάδα, σπανακόρυζο, γιουβαρλάκια. Συνήθως βέβαια δεν έχει άλλα διατροφικά στοιχεία έκτος από θερμίδες αλλά κάτι είναι κι αυτό. Τις προάλλες έβαλα μυζήθρα στα μακαρόνια και ανησυχούσα πως θα την βρω εδώ, κι όμως την είχε!

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όλους στην προσπάθειά σας! :happy:
  • engraved84
    Options
    Kalispera kai apo mena loipon :)
    I alithia einai oti den xrisimopoiw polu to site, apla sigrinw kapoies thermidikes axies me sxesi me alla.
    Apo oti vlepw i elliniki parousia einai entoni, edw pera, opote tha erxomai pou kai pou na ta leme kai na antallasoume idees.
    Prwsopika xrisimopoiw kyriws to Loseit! apla giati to vrika pio euxristo.
    Kali epitixia se olous euxomai :)
  • katem78
    katem78 Posts: 101 Member
    Options
    Καλημερα και παλι... θα συμφωνησω με την engraved84 οτι το loseit και διαφορα αλλα παρομοια site ειναι πιο ευχαριστα στο ματι.
    Απ'οσο εχω κοιταξει, τις περισσοτερες επιλογες εχει το MFP και κυριως σε ελληνικα πιατα, απλα θα ηθελε μια "αναβαθμιση" γιατι εχει γινει λιγο βαρετο...
  • johnp211
    johnp211 Posts: 1 Member
    Options
    Καλημέρα και από μένα και καλή εβδομάδα σε όλους/ες!!

    Χρησιμοποιώ το mfp εδώ και 15-20 ημέρες περίπου και είναι αρκετά βοηθητικό στην προσπάθεια που κάνω να προσδιορίζω με ακρίβεια κυρίως την διατροφική ανάλυση των γευμάτων μου (πρωτεϊνες, υδατάνθρακες κλπ).

    Το όνομά μου είναι Γιάννης και είμαι καλά!!!

    :-)
  • mdespell
    mdespell Posts: 9
    Options
    Καλημέρα σε όλους!
    Πολύ χαίρομαι που αυξάνεται η κοινότητα!!!!

    Για να είμαι ειλικρινείς χρησιμοποιώ το mfp πολλούς μήνες, ίσως και πάνω από χρόνο. Απλά δεν ήμουν πάντα αφοσιωμένη. Η αλήθεια είναι οτι σπανίως χρησιμοποιώ το site. Περισσότερο το χρησιμοποιώ από το iPhone για να καταχωρήσω τις θερμίδες μου. Δεν έχω δει άλλα sites, αλλά επειδή είμαι και πολυάσχολη και το έχω βολευτεί, δεν με βλέπω να αναζητώ κάτι άλλο στο εγγύς μέλλον.
    Τις θερμίδες των ελληνικών φαγητών που βρίσκω μέσα δεν τις εμπιστεύομαι επειδή κυρίως δεν μπορώ να ελέγξω εύκολα την ακριβή συνταγή και τα συστατικά που περιέχει. Όταν χρειάζομαι μια συνταγή που την φτιάχνω συχνά, την καταχωρώ όπως την φτιάχνω εγώ και ξέρω οτι θα είναι σωστή για μένα.

    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια όλων μας,

    Magica
  • djagil
    djagil Posts: 2 Member
    Options
    Καλημέρα και από μένα Κώστας από Αθήνα!
    Εχώ μεγάλο δρόμο μπορστά ελπίζω να με βοηθήσει η διαδικασία να γίνω κάτι που δεν ήμουν ποτέ στην ζωή μου!
    Ικανοποιημένος με τον εαυτό μου!
  • mdespell
    mdespell Posts: 9
    Options
    Καλή επιτυχία Κώστα.

    Παρόλο που είμαστε λίγο απασχολημένοι και δεν παρακολουθούμε τακτικά το Forum, ελπίζω η κοινότητα να σε βοηθήσει.

    Ανοίγεις μεγάλο θέμα με την ικανοποίηση από τον εαυτό. Ελπίζω και σ' αυτό να βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι. Συνήθως βρίσκονται μέσα μας.

    Και πάλι καλή επιτυχία.
  • papagalia
    Options
    Προσωπικά, έχω προσπαθήσει κι άλλες φορές να χάσω βάρος με θερμιδομετρητή και τα κατάφερα. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο σάιτ βοηθάει πολύ. Το καλοκαίρι έχασα 4 κιλά, Ελπίζω να τα καταφέρω και πάλι, Αφού στις γιορτές έχασα τον έλεγχο...
  • guerin
    guerin Posts: 6 Member
    Options
    Καλημέρα, με λένε Δημήτρη 40 χρονών. Προσπαθώ μέσω γυμναστικής και διατροφής να χάσω 3-4 κιλά να έρθω στα ίσια μου. Στοχεύω σε μία διατροφή 1800 θερμίδων αλλά παιδεύομαι λίγο να το μοιράσω σωστά σε πρωτείνες/λίπη/υδατάνθρακες αλλά που θά παει. Είμαι νέος στο mfp.

    Πιο πολύ παιδεύομαι με φαγητά που δεν λένε στις συσκευασίες τις λεπτομέρειες. πχ αν θέλω να φάω μία σαλάτα του καίσαρα ή μία αραβική πίτα με κοτόπουλο πως τα υπολογίζω όλα αυτά...

    Οτι προτάσεις έχετε καλοδεχούμενες :-)
  • marygerontini
    Options
    Kalispera kai apo mena! Egw prospathw na xasw peripou 13.5 kila. Exw xasei 4 mexri stigmis. Ta pira kapws ksafnika auta ta kila giati metakomisa Souhdia kai i allagi tou klimatos mou auxisan kai tin oreksi. Alla twra to exw parei sovara kai thelw prin to telos tou master mou na mai adunati opws hmoun!
  • MarieAngelacfu
    MarieAngelacfu Posts: 22 Member
    Options
    Καλησπέρα σε όλους, μόλις πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ την εφαρμογή και χαίρομαι που υπάρχουν τόσοι Ελληνες που υποστηρίζουν ο ένας τον άλλον! Καλή Επιτυχία σε όλους, γιατι δεν θελει ουτε τυχη ουτε κόπο, θέλει απλά τρόπο!
    Η αποψη μου για το site ? πολυ καλύτερη από την εφαρμογή για android αλλα χωρις αυτήν όμως ούτε θα την είχα γνωρίσει ουτε θα τη χρησιμοποιούσα οπότε τα λατρεύω και τα δύο!!!!!!! :-)