We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
Cowpooling? advice on $ if you have done.

MikeFlyMike
Posts: 639 Member
I found some 1/4 and 1/2 shares locally. One for ~ $3.50 lb hanging weight says they grass feed but "finish with grain for flavor".
Another is 100% grass and they butcher early as the "grass looses protein content later in the year". that one is $5 a lb hanging. I have no idea if this is good or bad price or if I should keep searching.
I have no problem paying good $$ for good food but if anyone else had done - what is your experience.
I have been doing the once or twice a week steak from whole foods at $20-ish each and have no problem justifying the cost of a freezer at this point.
I am hoping they let me meet the critter first and get my picture taken with them
Another is 100% grass and they butcher early as the "grass looses protein content later in the year". that one is $5 a lb hanging. I have no idea if this is good or bad price or if I should keep searching.
I have no problem paying good $$ for good food but if anyone else had done - what is your experience.
I have been doing the once or twice a week steak from whole foods at $20-ish each and have no problem justifying the cost of a freezer at this point.
I am hoping they let me meet the critter first and get my picture taken with them

0
Replies
-
i think it depends on your geographical location somewhat. I would avoid the "grain finished" since the point is to get "grass fed" as economically as possible. It doesn't take long on grain to ruin the Omega 6:3 ratio. I can get 100% grass fed from farms locally for about $3.75/lb hanging weight for a 1/2 cow. But $5/lb is still a big savings over $8.99/lb for grass fed ground beef! Good luck!0
-
I am up in the Seattle area. technically the $ is $4.25 plus approx .65 for cutting and wrapping. It is estate cow so lived entire life on one farm which sounds better than CAFO any day.0
-
I think it depends on the cost of living where you are and the prices are highly subjective.
I will be paying $8 lb for all kinds of cuts (retail, not butcher, wrapped individually) at the end of the month for my 1/4 cow. Which seems crazy compared to your price but grassfed porterhouse steak at my local Whole Foods was $21/lb. Kid you not!
And I really like my farmer. He and his farm are amazing. The slaughterhouse he uses is a small operation...the amount of biz they do in a year is equal to what some do in a day. They allow extra time for finishing so the quality of the meat is heaven. As my daughter said, "this steak is so good, I don't even need ketchup!" (And if you knew my ketchup fiend, you'd fall out of your chair.)0
This discussion has been closed.