Replies
-
Since you work in a grocery store, only buy what you need for a couple of days. That way your produce is always fresh. Also, buy the sales on Chicken breasts, fish (its Lent so there are some good buys). Dried beans and brown rice should be staples, as should oatmeal. Yes, these may be an investment in your food budget,…
-
You might want to read the book square foot gardening to see what can be grown in a 4x4 foot (16 squares) space. You will totally be amazed. Add a small herb garden and you can really have fun. Pretty much anything can be grown in containers. Look for varieties to match your growing season. Enjoy! I agree, those tomato…
-
I like this idea. It might be very helpful to me. I do pretty much have a standard breakfast but then it all usually goes downhill from there. Dr gave me 12 weeks to lower cholesterol or meds. Just don't need more meds in my life.
-
That would definitly depend on what you are having and how it is prepared. Perhaps your restaurant has nutrition info on their website. That would give you a better clue. There are certain restaurants I do not go to anymore because of the nutrition info on their website. On the other hand, there are those I do go to and…
-
I wouldn't not eat. You might find yourself to be satisfied with some raw carrots and celery to stave off the munchies. If you are still at work, and don't have anything but vending machine food, yes, I think I would do without until the end of the day. Keep in mind, this isn't about depriving yourself, count the calories…
-
I picked up a stray 30 pound senior deaf Cocker a few years ago. Knowing the weight was bad for her, I just started feeding her only dog dry food and the amount a Cocker should have. The weight literally rolled off her until she was a respectable 18 lbs. Totally changed dog activity wise. She would play, could jump up on…
-
The free fruit and veggies were also my downfall. You can gain weight on too much of a good thing.
-
I don't think a "fat camp" is the way to go but if you want it, at $2500 it is just $48 a week. OK, it may take you 2 years to get there (saving $24 a week). You can start by dedicating yourself to MFP and eating properly with a balanced diet. Next make the time to walk 4 miles a day. (approx 10k steps. For me that takes…
-
When you eat out, try to limit where you go to places that have posted calorie counts. You can always take half back to the dorm fridge and eat it for lunch the next day. You can still come here and track your foods, and exercise so you have some idea of caloric intake. If you are conscious about your choices you should…