Greek cheeses :-)

Options
Ξεκινάω, λοιπόν, με το να θίξω το ίσως σημαντικότερο θέμα για μένα στη δίαιτά μου, για να μην πω και στη ζωή εν γένει :-)

Τυρί!

Η δική μου διατροφική προσέγγιση, δεν βασίζεται σε light προϊόντα. Επειδή αγαπώ πολύ τη γεύση, προτιμώ να τρώω λιγότερο από τα κανονικά προϊόντα παρά περισσότερο από τα λεγόμενα ελαφρά. Αυτό βέβαια, δεν είναι απόλυτο. Κάποια προϊόντα χαμηλότερων λιπαρών, είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Προτιμώ όμως να εστιάζω σε εκείνα που έχουν από τη φύση του λιγότερα λιπαρά. Ετσι, αντί να φάω κίτρινα τυριά, προτιμώ τα λευκά που έχουν λιγότερα λιπαρά, όπως το ανθότυρο, το κατίκι, την ξινομυζήθρα κλπ.
Το πρόβλημά μου είναι οτι ακόμα και τα τυποποιημένα λευκά τυριά, συχνότατα δεν έχουν στις συσκευασίες του διατροφική ανάλυση κι έτσι δεν μπορώ να καθορίσω την ποσότητα που επιτρέπεται από το ημερήσιο διαιτολόγιό μου. Ειδικά για το ανθότυρο και την ξυνομυζήθρα, έχω φάει τον κόσμο (και τον ιστό) και δεν μπορώ να βρω τίποτε.

Μήπως κανείς μπορεί να με διαφωτίσει, ως προς τις διατροφικές πληροφορίες αυτών των τυριών?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Replies

  • varoud
    varoud Posts: 2
    Options
    Όσον αφορά τον ανθότυρο και την ξυνομυζήθρα τα έχουμε σε αφθονία εδώ στην Κρήτη. Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να μάθω, μιας και εγώ τα έχω πολύ συχνά στην διατροφή μου.
  • mdespell
    mdespell Posts: 9
    Options
    Σ' ευχαριστώ varoud.
    Μόλις πριν λίγο βρήκα κάποια διατροφικά στοιχεία για το τυποποιημένο ανθότυρο Κρήτης ΑΒ Choice, και τα ανέβασα. Αν βρεις και για την μυζήθρα, θα με υποχρεώσεις.
    Να πω στο σημείο αυτό, οτι όταν ανεβάζω τρόφιμα, που δεν είναι συσκευασμένα σε μερίδες, στη βάση του Fitnesspal, βάζω σαν μέγεθος μερίδας τα 100 γρ, ανεξάρτητα από το προτεινόμενο μέγεθος μερίδας του κατασκευαστή. Στο ανθότυρο ας πούμε, αναγράφεται σαν μέγεθος μερίδας τα 30 γρ. Εγώ έβαλα πάλι τα 100, γιατί πιστεύω ότι είναι ευκολότερο να καταχωρήσει κανείς την μερίδα που τρώει με υποδιαιρέσεις του 100.
  • tinamatteson
    tinamatteson Posts: 125 Member
    Options
    Σ' ευχαριστώ varoud.
    Μόλις πριν λίγο βρήκα κάποια διατροφικά στοιχεία για το τυποποιημένο ανθότυρο Κρήτης ΑΒ Choice, και τα ανέβασα. Αν βρεις και για την μυζήθρα, θα με υποχρεώσεις.
    Να πω στο σημείο αυτό, οτι όταν ανεβάζω τρόφιμα, που δεν είναι συσκευασμένα σε μερίδες, στη βάση του Fitnesspal, βάζω σαν μέγεθος μερίδας τα 100 γρ, ανεξάρτητα από το προτεινόμενο μέγεθος μερίδας του κατασκευαστή. Στο ανθότυρο ας πούμε, αναγράφεται σαν μέγεθος μερίδας τα 30 γρ. Εγώ έβαλα πάλι τα 100, γιατί πιστεύω ότι είναι ευκολότερο να καταχωρήσει κανείς την μερίδα που τρώει με υποδιαιρέσεις του 100.
    This is a great discussion and I look forward to learning more! I don't have access to very good European types of cheeses here in Texas :cry: but of course I use feta in my salads and spanakopita. SIGH.
  • katem78
    katem78 Posts: 101 Member
    Options
    αναλυτικα διατροφικα στοιχεια για τυρια κι εγω δεν εχω βρει ποτε.... θερμιδες μονο εδω :
    http://www.logodiatrofis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=98
    Ριξτε μια ματια..μπορει να βοηθησει εστω και λιγο...
  • mdespell
    mdespell Posts: 9
    Options
    Γεια σε όλους.

    Katem78, το site που προτείνεις, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστώ πολύ. Το ασβέστιο, είναι η κύρια αιτία που δεν προτιμώ τα Light τυριά. Το ασβέστιο χρειάζεται λιποδιαλυτές βιταμίνες για να απορροφηθεί, και ειδικά D. Τα light τυριά έχουν ελάχιστη ως καθόλου D και πολύ λιγότερο ασβέστιο. Γι αυτό νομίζω ότι είναι καλύτερο να καταναλώσει κανείς 25 γρ. παρμεζάνα απ' ότι 200 γρ cottage με 2% λιπαρά! Ευχαριστώ για την παραπομπή.

    Τίνα, καταλαβαίνω το πρόβλημα με τα ευρωπαϊκά τυριά στο Texas. Προφανώς δεν θα είναι πολύ εύκολο να βρεθούν, κι όταν βρίσκονται, ίσως κοστίζουν μια μικρή περιουσία!!!! Είμαι σίγουρη όμως οτι θα υπάρχουν πολύ νόστιμες Αμερικάνικες εναλλακτικές. Αλλιώς, περίμενε να έρθεις διακοπές στην πατρίδα! :wink:

    Τους παροικούντας την Ιερουσαλήμ, σας ενημερώνω ότι προχθές ανέβασα διατροφικά στοιχεία για μια τυποποιημένη ξινομυζήθρα που βρήκα στο ΑΒ. Την έχω καταχωρήσει ως : Gypas - Γυπάς Greece - Xinomizithra
    Ελπίζω να φανεί χρήσιμη σε κάποιους.

    Καλημέρα!
  • angie86gr
    Options
    πολυ ενδιαφερον το θεμα που θιγεις.κι εγω προτιμω το ανθοτυρο και τη μυζηθρα αλλα για καποιο λογο εχω στο μυαλο μου οτι εχει πολυ λιγες θερμιδες κι ετσι το καταναλωνω σε μεγαλη ποσοτητα...εχω βρει μια πολυ μαλακη μυζηθρα χωρις να θελω να κανω διαφημιση,λεγεται "ορεινη" και εχω ξετρελαθει...την λιωνω ευκολα και την κανω σε μορφη κρεμας μαζι με μυρωδικα οπως ριγανη θυμαρι και δυοσμο...εναλλκτικα μπορεις να βαλεις οτι γευση σου αρεσει μεχρι και παπρικα,το εχω δοκιμασει ειναι τελειο! το τρωω και το πρωι με φρυγανια αλλα ακομα και μεσα στη σαλατα το βαζω μαζι με ξυδι και γινεται τελειο ντρεσσινγκ αντι για μαγιονεζα.δεν ξερω ομως ακριβως ποσα λιπαρα εχει και ισως να μην κανω καλα που τρωω αρκετο απο αυτο...σιγουρα η μεριδα μου ξεπερνα τα 100γραμμ. τι λετε κι εσεις?παντως απο γευση ειναι πολυ καλυτερο απο αλλα Light τυρια...αυτο ειναι το μονο σιγουρο!ποσο της εκατο λιπαρα να εχει ομως?στη συσκευασια του δεν αναγραφει καμια διατροφικη πληροφορια δυστυχως...