We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Homemade Powder Laundry Detergent

songbyrdsweet
songbyrdsweet Posts: 5,691 Member
edited January 22 in Chit-Chat
I made this today and it smells great! Everything can be found in the laundry detergent aisle.

2 cups Borax
2 cups Washing Soda
1/2 cup Oxiclean
1 bar laundry soap or Ivory (or comparable simple bar of soap, I had to get the Dove white bar because other soap irritates my skin)
2 cups Purex crystals (or comparable crystal laundry softener...I got the kind for baby clothes. This stuff is optional.)

Grate the bar of soap or smash it with a hammer until your food processor can handle it and process until it's in tiny pieces that will mix with the other powders. Use 1-2 tbsp per load.

All the ingredients cost me $15. One batch makes 1 gallon of powder. With another $2 bar of soap I have enough to make another gallon with Purex crystals. These are the limiting ingredients. I have enough Oxiclean and other stuff to probably make 3 more gallons.

Replies

  • 1horsetown
    1horsetown Posts: 247 Member
    Awesome for those with allergies.
  • melsmith612
    melsmith612 Posts: 727 Member
    This is awesome, thanks!
  • firstsip
    firstsip Posts: 8,399 Member
    Great recipe! How many calories per serving?
  • This content has been removed.
  • Kickinkim418
    Kickinkim418 Posts: 257 Member
    I have been making my own laundry detergent for about 6 months now and I love how easy it is to make and how much money I save!!!
  • Twilightsunflower
    Twilightsunflower Posts: 324 Member
    sweet! and great timing too!!
  • BlueInkDot
    BlueInkDot Posts: 702 Member
    Great recipe! How many calories per serving?

    lol
  • songbyrdsweet
    songbyrdsweet Posts: 5,691 Member
    Great recipe! How many calories per serving?

    :laugh:
  • songbyrdsweet
    songbyrdsweet Posts: 5,691 Member
    The stuff I buy costs less than $5, and does 64 loads. So, for the same $15, I can wash 192 loads, and not hassle with making it myself. I believe strongly in the division of labor. But, it's cool to do for fun. And, it's easy.

    My one gallon holds 256 tablespoons...so for $17 I can actually wash 612 loads (or 306 if I want to use 2 tbsp per load) and it took literally 5 minutes.
  • This content has been removed.
  • songbyrdsweet
    songbyrdsweet Posts: 5,691 Member
    The stuff I buy costs less than $5, and does 64 loads. So, for the same $15, I can wash 192 loads, and not hassle with making it myself. I believe strongly in the division of labor. But, it's cool to do for fun. And, it's easy.

    My one gallon holds 256 tablespoons...so for $17 I can actually wash 612 loads (or 306 if I want to use 2 tbsp per load) and it took literally 5 minutes.

    I hate you!

    Haha...well I have so much extra, I could send you some when you run out wayyy before me! :wink:
  • This content has been removed.
  • Justacoffeenut
    Justacoffeenut Posts: 3,749 Member
    Bump
This discussion has been closed.