Big Pet peeve of mine-Diet and nutrition related

mr_ashley
mr_ashley Posts: 46
edited September 2024 in Food and Nutrition
One of my biggest issues with how Americans eat is how plentiful cheap, non-nutritious, fatty food is. It's readily available almost anywhere, as opposed to how hard it is to find fresh and healthy foods, and especially at a price that budget-conscience people can afford.

http://www.grist.org/article/food-2010-12-15-cheap-does-not-equal-to-higher-quality-of-life

Article is a little long, but those graphs are pretty telling. While Americans spend the least % of their available income on food, we have the highest incidences of obesity and diabetes of several comparative developed nations.

All of those great "food" prices at Wal mart do come with a higher cost, it seems.
«1

Replies

  • patio1313
    patio1313 Posts: 169 Member
    Agreed...Read the Michael Pollan books...He touches on this subject
  • marisol7649
    marisol7649 Posts: 484 Member
    I hear you. Something you are so strap for time you wish they could have a fast food joint with healthy food that is affordable.
  • neelia
    neelia Posts: 750 Member
    So true! I used to spend WAY less on food when I wasn't worried about eating healthy, but now that my husband has adopted this lifestyle change, as well, we spend over $100+/week more on groceries. No wonder America is fat!
  • Amandac6772
    Amandac6772 Posts: 1,311 Member
    Not wanting to start a fuss or anything but I buy healthy food at Wal-Mart each week because I read the labels and buy the veggies and fruit. Do I eat perfect every day, heck no but it's not Wal-Mart's fault, it's my fault.
  • modernfemme
    modernfemme Posts: 454 Member
    In my opinion, its about priorities. Most Americans don't think eating healthy is important. End of story. If they did, they would skip out on those $150 pair of shoes and spend a little extra on the grocery bill. But, sadly, they don't.
  • JoyousRen
    JoyousRen Posts: 3,823 Member
    This is a fabulous article. The Spirit Level: Why Equality Makes Societies Stronger will be going on my reading list.
  • Pril2000
    Pril2000 Posts: 254 Member
    A. Watch the movie "Food, Inc"

    B. Netflix the show "Bull *kitten* with Penn and Teller" and watch the Wal-Mart episode. People like to have someone to blame. That someone isn't always the right someone, but I can understand why they might feel that way.
  • DrumlineGirl
    DrumlineGirl Posts: 178 Member
    We're on a very tight budget (lots of student loans to pay off), and find it very difficult. I'd love to eat all organics, for example, but there is no way we can afford that. I do find I can make it on our budget, but when I go to walmart I don't find produce I can even eat because it's rotten, so I have to go to a more expensive store to get good produce. It adds another trip to my errand running, but I do it because I want the produce. I'd spend more on it if I had more money though, that's for sure!
  • goingwithgrace
    goingwithgrace Posts: 109 Member
    It is frustrating to try and eat out and be healthy. Even when you order something innocent like fish or veggies, they're cooked in butter! ARG!

    We do spend a lot more on groceries, but as the old saying goes - you get what you pay for.
  • I think that's a load of crap. I spend less money now on healthier choices than I did each week buying pizza and chips or eating out. Forget organics first off, organic food isn't any healthier than non-organic. Organic foods are still sprayed with pesticides it's just those pesticides are less harmful to the environment and it's more about carbon foot prints than anything. You don't need to buy organic to eat better nor do you have to break the bank. All you need to do is watch more carefully what goes in your mouth. Just simply be more aware of what you're buying. READ the labels!
  • ChuckgM3
    ChuckgM3 Posts: 304 Member
    I've always wanted to start a truly healthy and fresh fast food chain. Subway comes close but all that bread comes at a cost.

    I'm talking about an honest to goodness drive through with reasonable prices selling food prepared as healthy as can be and served in easy to eat on the go containers.

    Anyone think it's possible? I'm looking for Capital investors :)
  • hotpickles
    hotpickles Posts: 639 Member
    I completely agree that you can eat healthy for cheaper. You just have to take the extra time to plan your trip to the grocery store, base your meals around what is on sale, etc.

    I agree there's a lot of cheap options out there. I've seen frozen meals, 2 for $1.50, or things like that. I've made stews that have lasted 8 meals. I bought all the ingredients for well under $10. Not to mention, I usually don't use all of the ingredients I bought, such as potatoes and carrots, so I have them for another meal. Even better if you buy a roasting chicken (they are usually on sale for around $1.99 a pound). You can have roast chicken for a couple days, save the stock you make from it, and use the rest for a homemade chicken noodle stew.

    Fruit is a tough one depending on where you live, same with vegetables. But they will usually be on sale at some point. This time of the year is great for oranges and clementines.

    I have tons of student debt as well. The one thing I absolutely refuse to do is purchase processed, chemical-induced foods. You say the produce is rotten at Wal-Mart, but could you buy a bag of frozen vegetables instead? What about staples such as brown rice, whole grain pasta, oatmeal, etc. You do not need to eat organic to eat healthy. I only buy organic when I know the alternative is packed with preservatives and chemicals.

    It's not difficult to eat healthy on a budget, it's just a little more challenging and requires some more work. But it's so worth it.

    L.
  • Gargwin82
    Gargwin82 Posts: 152 Member
    I'm not sure where everyone is from but the problem I run into in Alberta is price and shelf life. I can buy fruit and vegetables, but I'd say 60% of the time they turn before I get to use them. I'm not talking leaving them for weeks on end either. I've had tomatoes go soft in 2 days after purchase when I know they're good, I've had apples that seem fine end up all bruised up for no reason. Lettuce turns brown overnight once cut even when dried. For the past 7 months any bag of potatoes we bought ended up soft and blue within a week. It's not just me either, many friends have the same issue. We've tried different stores, we've tried the gimicks (green bags, ect ect) and in the end it's just infuriating.

    Everytime I hear the song Parking Lot (they paved paradise and put up a parking lot) and he talks about I don't care about spots on my apples I have to laugh. When the apple is brown with bruises just below the skin it's pretty sick. Still I try and by healthy, fresh foods, more often than not I buy frozen. Frozen just isnt' the same though.
  • Lyadeia
    Lyadeia Posts: 4,603 Member
    All of those great "food" prices at Wal mart do come with a higher cost, it seems.

    OMG, I don't EVER buy food from Wally World!!! :noway:

    Wal-Mart produce and "fresh" meat sections are no where near "fresh" by my standards...and they don't even HAVE most of what is on my list.

    I only go there on special occasions...you know, when I buy some boxed, pre-packaged "cheat" meal.

    If you do some looking around in your area, wherever that my be (and this is not directed at anyone in particular) I am sure you will find some better choices to buy food from that won't break the bank.

    I was shocked and pleasantly surprised that when I changed grocery stores to one near me known for freshness of produce and variety of lean meats (fresh seafood, not frozen...for example) my grocery bill did not go up at all. When you shop for the correct portions of what you need to eat, and not get overloaded with 2 boxes of this or 3 cans of that, you spend less money. It takes practice, I suppose, and a little time with your food scale at home, but it can be done.
  • garedds
    garedds Posts: 251
    I agree. We lived in South Africa for 4 years and what I could buy in a week there for fruit and veg, compared to what I can buy here (Canada) in a week is nowhere near the same. If I wanted to run out for a bag of chips there, it was going to be 100-150g for almost $2, not like here where a 250g bag of chips I can get on sale for $1-$1.50! Fruit and Veg are expensive here and junk food is cheap.
  • ashley0616
    ashley0616 Posts: 579 Member
    I also wish whole, fresh, natural foods were available at a cheaper price. Who doesn't? The bottom line is that it's cheaper, easier, faster, more streamlined to MAKE somehting than to grow it. Growing is risky, costly, requires more manpower and yields less than making does. That is why things that are made are so cheap. It's not WalMart's fault, nor is it the fault of the makers of the processed foods. They are allowed to make money from their work, just like everyone else is. It's the pure fact that Americans yearn for cheap and easy, which is what got us into this mess in the first place. It actually all started with our grandparents as it was their generation in the 50s that started the whole thing with TV dinners and the like. They saw processed foods as a luxury, an easy out on those nights you just don't feel like making another meatloaf.

    I agree with a previous poster that it is all about where your priorities lie. We shop at cheaper stores for clothing and shoes and other supplies so that I can shop at organic, natural markets for our food. My grocery bill for 2 adults and 2 kids under 2 is over $500 a month, but I see it as worth every penny. I hope that one day, natural and organic foods will once again become the norm and be cheaper than mac n cheese or even a diet frozen dinner. That's just not the case right now, so we do what we have to do to provide healthy foods for our families.
  • chrissym78
    chrissym78 Posts: 628 Member
    I totally agree! But we are a family of 5 and I have found that if I am careful and only buy the good stuff it's not too much more expensive than buying junk. We rely heavily on our Farmer's Mkt and local meat. I also garden and can my organics all summer b/c where I live our local stuff is so seasonal. We are making it work, not much that comes in a box can truely be good for you. :) It's worth every penny!
  • You all are certainly correct that it comes down to personal choices. But we all know that taking the easy way out, the cheap way out, is the method most preferred by most Americans. It's pretty plain to see that we want to eat healthy and be pretty and all that mess, but the results of our work and our spending tell a different tale. And just look at how well products and services sell that promise to make you thin overnight or surgeries that fast-track your body to thinner or more beautiful. If you track the dollars, you see people's REAL intent and motivation. It simply doesn't jibe with a more healthy, cost-conscious lifestyle. The evidence is clear: we CAN buy healthier foods, but we don't. We CAN be healthier without gimmicks or expensive gym memberships, but we won't.

    But what I'm complaining the most about is how easy and inexpensive it is to obtain things that aren't that good for us. Still, everything in moderation should be the key.

    And lastly, again, I agree that Wal mart only stocks what it knows it will sell. I'm not vilifying the world's largest retailer, and I don't really believe that they have any "obligation" to the world to sell healthier stuff. They do. They also sell bad stuff. They make the higher profit items more prominent in the stores because they are in the business of making money, not making thin people. Thin people don't eat as much. At least not as much junk food, and that stuff is high profit margin. So, to wrap up my little diatribe :D, while people CAN make healthier choices, they most often will not, as a population, but we all share the same health care system, and those heavy costs get spread to all of us, whether we like it or not.

    The idea that many Americans have that we aren't morally or financially responsible for other people's bad decisions is complete fallacy.
  • kdiamond
    kdiamond Posts: 3,329 Member
    Honestly I think it is more about convenience than price. If you take the time you can cook nutritious meals for low costs, but it takes time to cook and buy groceries, etc..everyone goes for the quick take and go option which is really not that cheap!
  • JoyousRen
    JoyousRen Posts: 3,823 Member
    Honestly I think it is more about convenience than price. If you take the time you can cook nutritious meals for low costs, but it takes time to cook and buy groceries, etc..everyone goes for the quick take and go option which is really not that cheap!
    It also takes a certain amount of knowledge that fewer and fewer people have. A lot of people simply don't know how to cook from scratch nor have the wherewithal to learn.
  • TheMaidOfAstolat
    TheMaidOfAstolat Posts: 3,222 Member
    Honestly I think it is more about convenience than price. If you take the time you can cook nutritious meals for low costs, but it takes time to cook and buy groceries, etc..everyone goes for the quick take and go option which is really not that cheap!
    It also takes a certain amount of knowledge that fewer and fewer people have. A lot of people simply don't know how to cook from scratch nor have the wherewithal to learn.

    So agree with this. I was lucky enough to be raised in a house where fast food was unheard of. I learned to cook along side my mom...and my daughter is doing the same with me. I was also lucky in the fact that my high school had a Culinary program. We competed state and nationally for skills in cooking, prep work, and OSHA standards....while the program was expencive I have several friends that went on to becoming professional chefs because of it. I really think that Home-Ec. needs to be brought back into the schools.
    Also, we have a garden (I did as well growing up), go to the local farmers markets, have neighbors that have chickens...so when we need eggs they were laid earlier that day, lol. It's time to get back to real food. I always recommend Tosca Reno's books to anyone I meet.
  • DrumlineGirl
    DrumlineGirl Posts: 178 Member
    I completely agree that you can eat healthy for cheaper. You just have to take the extra time to plan your trip to the grocery store, base your meals around what is on sale, etc.

    I agree there's a lot of cheap options out there. I've seen frozen meals, 2 for $1.50, or things like that. I've made stews that have lasted 8 meals. I bought all the ingredients for well under $10. Not to mention, I usually don't use all of the ingredients I bought, such as potatoes and carrots, so I have them for another meal. Even better if you buy a roasting chicken (they are usually on sale for around $1.99 a pound). You can have roast chicken for a couple days, save the stock you make from it, and use the rest for a homemade chicken noodle stew.

    Fruit is a tough one depending on where you live, same with vegetables. But they will usually be on sale at some point. This time of the year is great for oranges and clementines.

    I have tons of student debt as well. The one thing I absolutely refuse to do is purchase processed, chemical-induced foods. You say the produce is rotten at Wal-Mart, but could you buy a bag of frozen vegetables instead? What about staples such as brown rice, whole grain pasta, oatmeal, etc. You do not need to eat organic to eat healthy. I only buy organic when I know the alternative is packed with preservatives and chemicals.

    It's not difficult to eat healthy on a budget, it's just a little more challenging and requires some more work. But it's so worth it.

    L.


    I'm assuming this was a reply to me? I certainly do get by with the frozens and taking the extra trip to get produce elsewhere, I was just bringing up the point of inconvenience. Something I'm totally willing to do, as I have been for years, just pointing it out, as it applied to this thread.

    I do buy healthy food! I was just trying to make a point, and I think others took that as me buying bad food. I don't. Let me just make that clear. I USED to, but now I don't. Just saying, it costs me more now.

    And yes I plan every meal (even when I ate unhealthy) in advance every week. As for someone who said I could shop somewhere else, I'd love to hand over my bank account and have you show me. I shopped the other grocery stores before we had super walmart and I had to put it all on credit card, and am now paying that off, because we couldn't afford it, but had to have it (with NO other splurges, no eating out, no coffees, etc, just essentials and bills). Also, I don't eat meat and I have a lot of food allergies, so in order to eat healthy and within my restrictions, it takes more money.
  • DrumlineGirl
    DrumlineGirl Posts: 178 Member
    Also, some things I do to save and be more healthy, is to make things from scratch, like bread. I'm trying my hand at making pita bread too! It takes more time, but you don't get all the preservatives and it is actually a lot cheaper, most of the time. I also cook dinner from scratch every night. Just takes a bit of planning with a busy schedule.
  • hotpickles
    hotpickles Posts: 639 Member
    Also, some things I do to save and be more healthy, is to make things from scratch, like bread. I'm trying my hand at making pita bread too! It takes more time, but you don't get all the preservatives and it is actually a lot cheaper, most of the time. I also cook dinner from scratch every night. Just takes a bit of planning with a busy schedule.

    Oh no, don't get me wrong, I wasn't trying to single you out. I was just making a general statement about how it's easy to go for something quick and simple (and usually unhealthy) at places such as Wal-Mart. Last time I was there, I saw rows and rows of frozen foods that were drastically marked down, and it surprised me.

    Sorry, I didn't mean to single you out in any way, I just know how tough it is trying to live with loads and loads of student debt, and trying to eat healthy. I would love to hear how your homemade pita recipe turns out, I've always wanted to try making those!

    L.
  • hotpickles
    hotpickles Posts: 639 Member
    I wonder if the junk foods are cheaper because it's basically a machine that processes them, whereas the healthier options actually take some effort? One example I can think of is fresh salads vs. fries. I don't know where that example came from, I guess I'm just relating to things I've seen at a cafeteria or something of the sort. The salad, let's say is $4.99. The fries, probably around $2.50. The fries (albeit are just potatoes cut up at some factory) take less effort to prepare, throw them in the deep fryer and be done with them. The salad, on the other hand, requires chopping of various vegetables. I realize there's more vegetables in the salad, but I'm pretty sure one head of lettuce, one green pepper, a cucumber, some carrots, onion, black olives, etc. could be purchased for that $4.99, and would make more than one salad.

    This is one of the reasons I rarely eat away from home.

    L.
  • ltlemermaid
    ltlemermaid Posts: 637 Member
    One reason why "junk" food is so cheap is that it all has corn/corn by product in it--just take a look at most things in the grocery store I'm sure you will find corn syrup/starch in it even in things you wouldn't think would have them. Corn is subsidized by the government and is used as a filler. This allows the foods to be made cheaply and sold at lower costs.

    I try to eat healthier as often as I can and have been making slow changes over the last 6 months. I think its really hard and expensive to go cold turkey but find it easier to do it slowly over time. I rarely buy food items that have modified corn starch/syrup in them for myself--my husband still wants it and refuses to eat somethings when its with out (cereal as an example). I have switched to natural peanut butter that is just peanut and maybe salt-nothing else. I buy jams from my farmers market when I can and when I don't I buy the natural ones from the stores. My husabnd has complained that the bill has gone up but I always say yes it has and it would go down a lot too if I didn't have to by his "junk" food in addition to the healthier foods!! I also believe that is about portion controll to --the more you eat in one sitting the more the food is going to cost, my husband can easily eat 2-3 servings of something, but when I give him a healthy portion for his size he says its only a snack.

    I want to start making my own jams/canned goods this coming year. I had a very successfull garden this past year and saved $$ on vegetables there. It takes a lot more time to make your own foods but its also very rewarding. I know this isn't for everyone and even I struggle and go through phases myself. Reading labels and knowing what you are buying are also key to eating healthy.
  • binary_jester
    binary_jester Posts: 3,311 Member
    :runs to check diary:

    I grocery shop at Walmart and I don't think I eat junk. angry.gif
  • Pril2000
    Pril2000 Posts: 254 Member
    I was in line at the grocery store last night. My total? $89. I bought a lot of fruits, veggies, cheeses, lean proteins, wheat bagels, and a couple of Amy's frozen burritos for those days when I'm running late. The woman behind me was piling her groceries onto the belt as I was paying. What was she buying? Boxes. Boxes and boxes of processed foods. Not a single fresh item in the whole cart. I really REALLY wanted to hang around and see how much money she was about to pay for all of that crap.

    It struck me very hard how differently people can think about what foods they need to provide for their families and what they can manage as far as time and effort are concerned. Did she have a full time job and kids? Probably. Are there still ways to put together meals made with real foods? Of course. If my parents could cook dinner most nights while working 3rd shifts and crazy schedules, then anyone can if they really want to.
  • nickeymhughes
    nickeymhughes Posts: 115 Member
    I spend less eating healthy because I try not to eat out at all... and because I'm looking to buy fresh I go to the grocery more often, therefore I don't feel like I have to stock my fridge and cabnits full of junk
  • My problem is that I am from a small town where Wal-Mart is one of the only places to shop besides a Food World and a Piggly Wiggly. To go to a different store I would have to drive 45 minutes to an hour just for groceries when these are a 5 minute drive. I try my best at Wal-Mart and that will just have to work for the time being. I will say that I do not buy meat from Wal-Mart, the Piggly Wiggly has fresher meat and I know the people that work in the meat department.
This discussion has been closed.