We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Monthly Grocery Budget

2»

Replies

  • 970Mikaela1
    970Mikaela1 Posts: 2,013 Member
    I bet it's 500 a month for my daughter and I. Maybe a bit more.
  • FemaleWarriorxo
    FemaleWarriorxo Posts: 222 Member
    For myself its 140$. Since Im training for tennis it went up to 250$
  • RedPanda85
    RedPanda85 Posts: 17 Member
    I'd guess around $400 for just myself.
  • jgnatca
    jgnatca Posts: 14,464 Member
    Every time I try and cut the food budget I end up eating out more. I've decided home cooking deserves the best. It is still cheaper than eating out. And leftover nights are free.
  • DKG28
    DKG28 Posts: 299 Member
    less than $200/month for one person. I haven't been buying meat b/c I was gifted a lot of hunted venison. I don't have access to fresh fish, and don't like buying frozen. I buy whatever produce is on sale, some organic. I buy lots of store brands. Lots of yogurt, but not greek because it's nearly twice the price. Since getting my portion sizes in order, I've found my food budget either: 1)stretches farther or 2) has some room for specialty ingredients to make yummier recipes! (weakness for imported cheeses and olives)
  • agbmom556
    agbmom556 Posts: 694 Member
    jgnatca wrote: »
    Every time I try and cut the food budget I end up eating out more. I've decided home cooking deserves the best. It is still cheaper than eating out. And leftover nights are free.

    Totally agree!
  • likehlikeo
    likehlikeo Posts: 185 Member
    100 EUR for myself, dog food, toiletries etc. not included. Just goceries. My Ramen lunches of 30 cents save a lot of money (yeees, I know they are the shittiest food you can eat, but it's cheap and so damn tasty :blush: )
  • tomatoey
    tomatoey Posts: 5,446 Member
    edited March 2015
    $70-90/week, depending (so $280-360 I guess), 1 person. Not counting eating out (which I do maybe 2-3 times a week, no more than $12-15/plate). I eat a lot of meat and dairy.
  • BusyRaeNOTBusty
    BusyRaeNOTBusty Posts: 7,166 Member
    I spend $150 / week for a family of 5.
  • For me alone, I spend about 120$ a month, which equals every single meal being cooked from scratch at home. Mostly organic, totally vegan food.
This discussion has been closed.