We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

shakeology

darrob06
darrob06 Posts: 6 Member
edited September 2024 in Food and Nutrition
Is anyone else using this protein shake? I got a sample and love the taste but seems very pricey. Any advice??

Replies

  • RTricia
    RTricia Posts: 720
    think about it as the price of a meal, since it is a meal replacement PACKED with essential (AND IT KICKS *kitten*) vitamins and nutrients.
  • Buckeyt
    Buckeyt Posts: 473 Member
    I use it 6 days a week. Enjoy the energy boost. I have it either as a snack, just one scopp and water/ice or as a meal replacement with a banana, powdered peanut butter and almond milk.
  • GettingThisDone100
    GettingThisDone100 Posts: 27 Member
    I tried it, loved the taste and thought the same thing about the price. I decided that if it was going to work, it would be worth it.
    It didn't make a difference and I saw no results that I hadn't already been able to see just watching what I eat.
    My friend on the other hand lost 35lbs in no time.
    The one thing I can say is they're return policy is awesome and I got a full refund without a problem :bigsmile:
  • I want to start this by saying that I DON'T work for beachbody.
    That being said, shakeology is my favourite part of the day. It's so delicious, and there's a lot of room for variety with the different 'recipes'. It also keeps me full for a good four hours.

    I'm still not sure about the other benefits of shakeology. At least it's helping me get my protein in!
  • beverlyl64
    beverlyl64 Posts: 381
    Is anyone else using this protein shake? I got a sample and love the taste but seems very pricey. Any advice??

    I use it daily, and think of the cost this way, it's $4 a shake that is less than i use to spend daily on take out lunch. It has 100% more nutrients than any take out lunch ever had. And it's an investment in my health today rather than me spending a ton at the doctor and pharmacy later for diabetic supplies, heart disease and such.
  • I have tried both the greenberry and chocolate. I really like them both. I use it as a meal replacement (usually lunch) I've noticed a huge increase in energy and some weight lost. As far as price, it can be a little daunting but when you average he cost of a lunch...it's actually a little cheaper (at least in my case)
  • cinico
    cinico Posts: 294 Member
    I use it and I am liking it right now! I havn't lost any weight thanks to it! But I do consider it a healthy alternative and I rather invest in my health now to keep me healthy! Break it down to a daily price for you 4-5 bucks does that sound bad! Thats what made it easier for me when I considered the price!
  • I tried it for two months, didn't really see any benefits with it in terms of weight loss...It was great tasting at first and then I just started to hate it and it was causing pains in my stomach so once I stopped it the stomach pain went away. The $130+ cost was not sitting well with me either, that's a lot of money to pay each month. They gave me my money back without any glitches...I do love beach body products and I'm currently doing Turbo Fire.
  • rgoodearl
    rgoodearl Posts: 360 Member
    Awesome taste, good value considering a meal replacement and eleminating the need for other vitamins, plus all the other extras it provides...like probiotics...energy....
  • Stooooo
    Stooooo Posts: 1,191 Member
    I too use it 6-7 days a week. As a coach I pay less then retail, for me it comes out to $3.00 a day. Plus it is much healthier then anything else out on the market and way better for you then fast food.
  • Crowhorse
    Crowhorse Posts: 394 Member
    I got a couple samples. The chocolate was okay tasting. The greenberry was NASTY. I took a swig, retched, and dumped it down the drain, no matter the cost of that glass. I'm not in a habit of dumping food, in particular expensive food, so that says a lot about how gross it was.
  • GettingThisDone100
    GettingThisDone100 Posts: 27 Member
    I got a couple samples. The chocolate was okay tasting. The greenberry was NASTY. I took a swig, retched, and dumped it down the drain, no matter the cost of that glass. I'm not in a habit of dumping food, in particular expensive food, so that says a lot about how gross it was.

    :sick: I did the same thing with the greenberry, and I swear I could still smell it three days later :sick:
  • ttaylor626
    ttaylor626 Posts: 6 Member
    My sister has been using it and she loves it! I have not tried it yet. I see on here that a lot of people have recieved samples. How were you able to get samples. I would like to try it before I spend $ on it.
  • kellyscomeback
    kellyscomeback Posts: 1,369 Member
    I use Visalus instead, it's 2 shakes a day for $117 shipped plus I can customize my shakes with over 100 different recipes/flavors. I really really like the product and I'm happy I signed up as a customer.

    There are 3 different tiers you can get, the Transformation that has everything for $248 before shipping (too expensive for me), Shape for $117 shipped (what I chose, 2 shakes a day) and Balance ($49 for 1 shake a day).

    I researched shakeology and visalus and I chose visalus because I got more for my money plus I'm not committed to only 2 flavors. Visalus is a MLM company and I am not a distributor meaning I don't work for them.
  • DIDIKL
    DIDIKL Posts: 1
    I agree!! If you do the research you will find out your saving money because you are actually drinking all the vitamins and essential nutrients and enzymes you actually need in a day in one shake. I have lost 7.5 pounds so far. I had someone tell me that they would never do it because they believe after I stop the shakes that I will just gain the weight back but they new nothing about the product. I of course told her she needs to do her research because shakeology is not a diet it can be a aide in weight loss but its not a diet. I ask her if she plans on to ever stop taking her vitamins and she said no so I tried to explain to her its the same thing. I don't plan to stop drinking the shakeology. I think the chocolate is amazing and there are all kinds of great recipe's to go with the shakes.
This discussion has been closed.