We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

3 hours of cooking!

HeyGrlHey
HeyGrlHey Posts: 640
edited September 2024 in Food and Nutrition
Hey MFP!
Hope everyone is doing great and staying motivated!

So, I posted a topic about frozen Kashi dinners as to whether they are worth buying/are healthy. Well today I decided that it would be cheaper if I just bought items in bulk and cook them myself and make pre-made meals and freeze them!

I spent three hours cooking and chopping in my kitchen....i'm not done yet, but here is what i got going.

1 whole box of whole wheat pasta (cooked)
1 whole box of pilaf (cooked)
1 bag of the mini-multi colored potatoes (boiled)
1 Bag of red and green bell peppers (chopped)
1 Head of broccoli (chopped)
1 Bag of carrots (raw wrapped in foil - in fridge)

I plan on putting everything in Tupperware and labeling them with date/calories per serving.
Do you think this is a good idea vs buying the frozen meals?

Thanks!
M.

Replies

  • karenkwalker
    karenkwalker Posts: 155 Member
    Sound great! Probably cheaper. If the convenience helps you eat better and stay on your plan - then go with it!
  • It probably is cheaper and at least you know what all you are putting into your meals, too. :) And you can also make your own serving sizes! :P That's A LOT of cooking!
  • Rachel6901
    Rachel6901 Posts: 105 Member
    I always prefer cooking that way for several reasons...Overall it's going to be less time cooking and of course CLEANING!!! Then I don't have the excuse of "convenience" on a busy day, I can just defrost and eat. I hope you like it overall and keep it up. I need to actually separate into individual meals, that's a better idea than what I had been doing. Though I do like to keep leftovers in the fridge as well.
  • hbrekkaas
    hbrekkaas Posts: 268 Member
    I think its a great idea. That way you know exactly what is going into your meal, and you can control the portion sizes.
  • nikki_zav
    nikki_zav Posts: 320 Member
    Definitely a great idea!!! Much healthier, you can control all portions and content, plus it's cheaper than pre-packaged. Looks delicious!
  • HeyGrlHey
    HeyGrlHey Posts: 640
    So I am finally finished cooking and packing things away!

    I do not know how to post pictures here so I uploaded them to my profile pictures. Check them out :D

    M.
  • It s cheaper! Just make sure to not let the veggies stay too long without eating them; they eventually will lose certain nutrients.
This discussion has been closed.