We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Eat less - spend more?

suziecue20
suziecue20 Posts: 567 Member
edited November 2024 in Health and Weight Loss
Is your weekly food spend more or less now that you are on a weight loss journey?

I am finding that I still spend the same as before I started with MFP. What I save on cake, crisps, frozen chips I spend on fruit.

Replies

  • PinkPixiexox
    PinkPixiexox Posts: 4,142 Member
    Unfortunately for me, it's a LOT more! I think because I'm on a deficit, I tend to buy more healthy food than I actually need - probably because I shop when hungry, which is a BAD idea!
  • WBB55
    WBB55 Posts: 4,131 Member
    I eat out less, so there's savings there. But I eat more of the same items more frequently, so I buy more in large quantities and save a bit that way. So it evens out.
  • DemoraFairy
    DemoraFairy Posts: 1,806 Member
    I spend about the same amount. I buy the same priced stuff, just lower calorie options. So if I get a sandwich from the shop, where I used to get an all day breakfast sandwich, I now get a prawn sandwich for half the calories, but the same price. Where I would have gotten a sausage and mash microwave meal, I now get a fish pie one, again half the calories but the same price as it's in the same range.
  • DeguelloTex
    DeguelloTex Posts: 6,652 Member
    I'm spending more because food prices have generally gone up.

    I've been getting strawberries for less than a dollar a pound, so fruit cost isn't the issue for us.
  • ki4eld
    ki4eld Posts: 1,213 Member
    We spend 42% less on food. In part, we changed where we shopped, but also how we shopped. We buy meat and anything I can freeze in bulk. Even adding the extra expenses connected to bulk buys, it's still 42% less.
  • riffraff2112
    riffraff2112 Posts: 1,756 Member
    unfortunately nutritionally dense food is expensive. Cheap snacks, junk food is not!
    Sucks but a small price to pay so to speak.
  • suziecue20
    suziecue20 Posts: 567 Member
    unfortunately nutritionally dense food is expensive. Cheap snacks, junk food is not!
    Sucks but a small price to pay so to speak.

    I have always bought fresh meat and fish so it's not costing me any more now.
  • zyxst
    zyxst Posts: 9,151 Member
    I think it's about the same. I don't have exact numbers though. I do eat less because of portion control, but some of the things I'm eating are more expensive.
  • auddii
    auddii Posts: 15,357 Member
    More, but only because my fiance moved in with me, so I have 300 extra pounds to feed...
  • WBB55
    WBB55 Posts: 4,131 Member
    unfortunately nutritionally dense food is expensive. Cheap snacks, junk food is not!
    Sucks but a small price to pay so to speak.

    Nuts
    Seeds
    Bananas
    Dried fruit
    Apples
    Avocado
    Tomato paste
    Frozen spinach
    Frozen broccoli
    Onion
    Potato
    Lentil
    Navy beans
    Whole milk with D
    Swiss cheese
    Eggs
    Chicken liver
    TVP
    Wheat germ
    Ground turkey
    Tuna
    Ezekiel bread

    I've found these nutritionally dense foods to be an exceptional bargain in my area.
  • mlaccs
    mlaccs Posts: 25 Member
    Less eating out = savings. Healthier food = costs more. Seems like some kind of even balance. The "it costs more to eat well" argument falls apart when we spend $5 for fast food and could buy a lot of fruit and veggies with water for the same money and have a healthier lunch. But I like making excuses and lying to myself.
  • lemurcat12
    lemurcat12 Posts: 30,886 Member
    On average less, since I don't go out to eat/order in as much. Not a huge difference, though -- I know I could easily spend less if I wanted.
  • justrollme
    justrollme Posts: 802 Member
    I'm spending a lot less, but I don't buy most produce at the grocery store. Instead, I visit shops that exclusively sell produce, where prices are substantially lower and quantities higher. I've had to learn how to not over-buy, and better ways to store stuff. It took me a couple of weeks to get a handle on that. Overall, it's been about 40% less.
  • suziecue20
    suziecue20 Posts: 567 Member
    auddii wrote: »
    More, but only because my fiance moved in with me, so I have 300 extra pounds to feed...

    haha!

This discussion has been closed.