We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
just tried my first order of PB2......
and just placed a larger order with BellPlantations for more, lol.
I have to split the order I got today for one jar of plain and one choc PB with my mom as she is a huge fan of PB and we wanted to try it.... after trying it I called her and told her I'm already placing another order.... for 12 reg.. and 12 choc pb jars, LOL
consider me another fan... yummmmmm
I have to split the order I got today for one jar of plain and one choc PB with my mom as she is a huge fan of PB and we wanted to try it.... after trying it I called her and told her I'm already placing another order.... for 12 reg.. and 12 choc pb jars, LOL
consider me another fan... yummmmmm
0
Replies
-
It's fun but considering is 3x the cost of regular PB, not worth it to me.
I'm still nursing my first jar, its been about a year. I only use it in vanilla yogurt as a dip for apples. A smoothie is already so calorie dense and I am very under on fat daily I should be eatin more regular pb actually.0 -
OMG! Do you think they ship to the UK?? I am desperate to try some of this stuff!!!0
-
I did the same thing. Got my 12 bottles a couple of days ago!0
-
I am in love with Peanut Butter Co.'s "White Chocolate Wonderful" and "Dark Chocolate Dreams". I can even get it at Wal-Mart in individual packets now...so cool!
I mix it with Cool Whip Free for a light yummy dessert sometimes..and also eat it with crackers and apples...so good!0 -
Last time I checked it was $10-17 just to ship 1 jar to Canada so...... look online for better rates, the best I've seen is $10 to Canada and near expiry product for $3.50 regularly $5-6.0
-
Ordering it from Bell Plantations was actually not that expensive. I think it comes out to $4 a jar with shipping. I ordered the 24 jars because I know my mom will want several, as well as a few coworkers have already expressed an interest. The order I just got was from Amazon and I paid about $8 a bottle.
we tend to go with organic nut butters in our office and those run $8-$12 depending on what they are.. this fits in just fine with what I would normally spend.. phew! lol0 -
I bought some from HMR and put it in the shakes. Its good. But what else can you do with it? :ohwell:0
-
I bought some from HMR and put it in the shakes. Its good. But what else can you do with it? :ohwell:
Bell Plantation has tons of recipes including PB2. I add water and spread it on Multigrain Ego waffles for breakfast and it's super yummy.0 -
Thank you sweetie. I'm headed over there to check them out!0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.5K Introduce Yourself
- 44K Getting Started
- 260.5K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.7K Fitness and Exercise
- 444 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4.1K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.3K Feature Suggestions and Ideas
- 2.8K MyFitnessPal Tech Support Questions