How long does a tub of protein last!

Debbiedebbiey
Posts: 824 Member
I am needing to go buy some preteen powder today. Thinking its going to be optimim nutrition banana cream. Was wondering how long a $52 tub of it will last me. I do a shake also "proatmeal" everyday with shakeology, (love it, too$$$
. Thanks for the help.

0
Replies
-
I am needing to go buy some preteen powder today. Thinking its going to be optimim nutrition banana cream. Was wondering how long a $52 tub of it will last me. I do a shake also "proatmeal" everyday with shakeology, (love it, too$$$
. Thanks for the help.
What size is the tub, and how many servings does it hold?
Mine says 20 servings, but they are 2 scoop servings, and I only have 1 scoop at a time, so it will last me at least 40 days, if I have a scoop a day.
only you know how often you are likely to have it, and how many scoops you are likely to have.0 -
IN order to determine how long it will last you'll need to know how many servings per container. Then figure out how may servings per day you'll be having.0
-
I agree with the others how big is the container your buying.
I use body fortress that you can get 2pounds of at walmart for 15.00 and that lasts me an entire month have one / two shakes a day other than Sundays as thats my rest day from exercise so I don`t make shakes that day either ( I use one scoop per shake )0 -
Thank you, I was just looking for someone to tell me what they do, appreciate your feedback. Getting off shakeology I'm cravings sweets again like crazy, and giving into them more! So I HAVE to go get a yummy one. I'll be heading to GNC when they open.0
-
$52??!! Damn thats a lot of money for protein. You must be going to GNC or something. I use a protein that I get from Walmart. Its a pretty big tub and it usually last me about a month and its between $15-$18. Might help budget wise0
-
I use Kaizen Isolate that I buy at Costco for $48 (Cdn) for a 4 lb container. It has high protein, minimal sugar, low carbs and other inportant nutrients. I have a scoop everyday (sometimes more depending on what I am eating) and its last me about 2 months.
$52 for 2lbs tub sounds a bit pricey, especially when your using this stuff everyday.
You may want to check other venues.0 -
Mine last me anywhere from 2-3 months.. and I buy 2 pound tubs.
I don't take mine every day though.0 -
I think $52 was 5lb, $26 for 2lbs, which I think I'll start off with- til I find the flavor I like. Thanks everyone!0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 395.2K Introduce Yourself
- 44.1K Getting Started
- 260.6K Health and Weight Loss
- 176.2K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.7K Fitness and Exercise
- 446 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.2K Motivation and Support
- 8.2K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4.2K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.3K Feature Suggestions and Ideas
- 2.9K MyFitnessPal Tech Support Questions