We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
Herbalife anyone?

allieparkia
Posts: 304 Member
Anyone using Herbalife to help them with their diet??
0
Replies
-
Nope. You might as well throw your money in the toilet and flush.
Seriously, if you want shakes, buy some high quality ones. Otherwise, totally unnecessary.
(and a crappy MLM to boot)0 -
I've done it in the past and once I start making some money as I just started a new job I plan on getting back on it as well. I lost 50 pounds in 8 months using Herbalife. When you think about it yes it's expensive at first but if you're replacing two meals a day with shakes and you do the math that's only about a $1.20 to $1.80 per meal. You easily spend $5 + on a meal if you get it at fast food or even if you prepare it at home. So it may seem like a waste of money but if you do it the right way and only do the two meals with the replacement shake and one actual meal with snacks in between you could eat a whole day for about ten bucks. Also look for websites where you can order herbal life straight from the factory or warehouse as you can save about 8 bucks per canister. I was getting mine for I believe $23 a can and that last for 2 weeks. Good luck0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.6K Introduce Yourself
- 44K Getting Started
- 260.5K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.7K Fitness and Exercise
- 444 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4.1K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.3K Feature Suggestions and Ideas
- 2.8K MyFitnessPal Tech Support Questions