Moved: argh! My bread is not available (UK)

yirara
yirara Posts: 10,684 Member
edited November 2024 in Food and Nutrition
I just moved and found out that Aldi sells another type of budget bread here. My normal bread comes in at 107kcal/slice (on average. looks different on the scale), while the local budget bread only at 80. The slices are extremely thin. Not happy as I love bread more than the things I put on it. I usually take 6 slices of bread along to work. Now I need to rethink everything I guess. Caloriewise, I could take 8 slices along, however, the things I put onto my bread has calories as well of course. Besides, those thin slices just don't taste as good. Not happy. Maybe Lidl or another supermarket has thicker budget bread? I know Asda doesn't; it's equally thin and completely tasteless.

Did you ever run into those seemingly little things that really annoyed you?

Other suggestions? Budget is a major consideration as I'm on a PhD stipend, and just can't buy the expensive bread.

Replies

  • ejbronte
    ejbronte Posts: 867 Member
    I've been making my own lately (trying to get as much fiber in per slice as I can). There's a lovely Youtube series of bread recipes, called "The Bread Kitchen", which shows how much less involved and intimidating the process is than I thought. Fifteen minutes or so to mix the ingredients together and do the main kneading. Most of the time and work is done by the yeast. You can make and measure out your own portions, and toss in your own preference of macro/micro content. And one bag of flour will make you several loaves or rolls, so will be cheaper than a bought loaf.
  • yirara
    yirara Posts: 10,684 Member
    ejbronte wrote: »
    I've been making my own lately (trying to get as much fiber in per slice as I can). There's a lovely Youtube series of bread recipes, called "The Bread Kitchen", which shows how much less involved and intimidating the process is than I thought. Fifteen minutes or so to mix the ingredients together and do the main kneading. Most of the time and work is done by the yeast. You can make and measure out your own portions, and toss in your own preference of macro/micro content. And one bag of flour will make you several loaves or rolls, so will be cheaper than a bought loaf.

    Not an option. With the rubbish electrical installations here I would not want an appliance to run while I'm away; and I'm only in during the evenings. Plus the ingredients and machine are very expensive here, and so is electricity. It would actually be more expensive also in the long run to make my own bread.
  • Sued0nim
    Sued0nim Posts: 17,456 Member
    Warburtons farmhouse white
    800g
    £1.25
    103 calories
  • yirara
    yirara Posts: 10,684 Member
    edited December 2016
    Sued0nim wrote: »
    Warburtons farmhouse white
    800g
    £1.25
    103 calories

    Yes, I know. With the amount of bread I'm eating I just cannot afford it. I'm usually having the 35p bread from Aldi. But apparently Aldi in different regions has different kind of budget bread.

    Just to give you an idea: I have just under 1200/month, and my rent is 600. There's not much left for all the rest, including a car which I need for groceries and going to uni when having an asthma attack, and all the vitamins and minerals I get deficient in if not taking them (hashimoto and pernicious anemia-related). At least my last GP understood nothing of that and left me with the choice of treating myself or getting really really sick. Still hoping I get a better GP here though.
  • jvcjim
    jvcjim Posts: 812 Member
    edited December 2016
    also joepastry.com has lots of good recipes and instructions as well. But Honestly buy the better bread and just consume a little less of it. Life is too short for cheap tasteless food and drink, just use less of the higher quality goods and your taste buds will thank you for it.
  • yirara
    yirara Posts: 10,684 Member
    jvcjim wrote: »
    also joepastry.com has lots of good recipes and instructions as well. But Honestly buy the better bread and just consume a little less of it. Life is too short for cheap tasteless food and drink, just use less of the higher quality goods and your taste buds will thank you for it.

    Ok, this is going in a different direction, but honestly, how could I eat cheaper while being away from home all day without a cooker or microwave other than with cheap bread and good stuff on it? The bread I used to eat has 22 slices at 34p, that's not even 10 pence on bread per day. My dinners are fairly cheap and home-cooked with good ingredients, but I could not afford to eat two portions per day, plus I could not warm it up anywhere during daytime. I'm fairly happy with my diet as it's varied, gets me fairly close to my macros, keeps me full and takes food issues into account (can't digest vats well and too much protein causes reflux).
  • PennWalker
    PennWalker Posts: 554 Member
    Could you go to the store that sells the bread you like, buy a large number of loaves, keep them in your freezer, and take out one at a time?

    For your other question, people buy transport bags and those cooling blocks. They use them to travel with a variety of food.

    https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias=aps&field-keywords=transport+bags+cooling+food
  • yirara
    yirara Posts: 10,684 Member
    edited December 2016
    PennWalker wrote: »
    Could you go to the store that sells the bread you like, buy a large number of loaves, keep them in your freezer, and take out one at a time?

    For your other question, people buy transport bags and those cooling blocks. They use them to travel with a variety of food.

    https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias=aps&field-keywords=transport+bags+cooling+food

    No :) My old home is about 5-6hrs driving away and I have no idea where regionally Aldi sells that bread. Plus I can only store three loaves in my freezer. I mean, it's not am American fridge/freezer but a normal small British small flat fridge/freezer with three planks each. But I will certainly contact Aldi about it to find out more.

    Still, even if I don't have enough money and didn't expect my budget (money & calories) to be messed up on the first few days here I'm really excited about this opportunity. I've checked my groceries bills over the last few months and found out I spend about 80-100/month on groceries with a varied diet. Oh well.. everything will eventually fall into place. Worst case I somehow get used to the thinner bread slices. I certainly could not afford more expensive bread.
  • PennWalker
    PennWalker Posts: 554 Member
    I understand about the space. I've lived in city apartments here in the States with older, small freezers/fridges.

    I don't know if you could eat lentils, but one measuring cup has 18 G of protein (the same as 3 eggs). Here a bag of lentils is $1 USD and makes enough for 3 meals after I add a few vegetables, whatever I have on hand. Lentils and other dried beans and peas are inexpensive, easy to store because they don't require refrigeration, and have decent protein.

    If you have access to a balcony or outside space, perhaps you could grow some greens? I used to do that in the city on my balcony.

    Good luck! It's a challenge but your situation won't last forever.
  • Lounmoun
    Lounmoun Posts: 8,423 Member
    Buy the better bread. Use 2 slices instead of 6 per day. Fill out your meal with other foods like more protein or vegetables/fruits.
    I don't know what things cost where you live.
    Low cost foods in my area: eggs, canned tuna, chicken thighs, beans, lentils, pasta, rice, potatoes, apples, carrots, peanut butter, oatmeal, farina, cabbage, popcorn, powdered milk
  • successgal1
    successgal1 Posts: 996 Member
    Why don't you ask the manager at your new aldi about it?
  • girlinahat
    girlinahat Posts: 2,956 Member
    yirara wrote: »
    ejbronte wrote: »
    I've been making my own lately (trying to get as much fiber in per slice as I can). There's a lovely Youtube series of bread recipes, called "The Bread Kitchen", which shows how much less involved and intimidating the process is than I thought. Fifteen minutes or so to mix the ingredients together and do the main kneading. Most of the time and work is done by the yeast. You can make and measure out your own portions, and toss in your own preference of macro/micro content. And one bag of flour will make you several loaves or rolls, so will be cheaper than a bought loaf.

    Not an option. With the rubbish electrical installations here I would not want an appliance to run while I'm away; and I'm only in during the evenings. Plus the ingredients and machine are very expensive here, and so is electricity. It would actually be more expensive also in the long run to make my own bread.

    You don't need a machine to make bread. Look up no-knead bread. The actual cooking of a loaf takes about 30 minutes in the oven. Its all about planning timing.

    Plus home-made bread TASTES so much better, to the extent that you won't feel like needing six slices of it.
  • fidangul
    fidangul Posts: 673 Member
    Why don't you ask the manager at your new aldi about it?

    I was thinking this as I was reading the replies.... you never know, they might be more than willing to help you.

    However, if your original store was a superstore and the new one is a smaller branch, that could explain the reason for the difference.

    Maybe try a store other than Aldi.
  • Sued0nim
    Sued0nim Posts: 17,456 Member
    edited December 2016
    Rent a place closer to your uni.

    Ditch the car you can't afford it.

    Get your asthma under control.

    Get a bike off freecycle

    Look up one of the millions of google sites that give you eating on a budget. Don't buy vitamins and supplements you don't need. Any supplement should be prescribed by doctor after proof of deficiency blood test and as a student your prescriptions are free.

  • TavistockToad
    TavistockToad Posts: 35,719 Member
    yirara wrote: »
    Sued0nim wrote: »
    Warburtons farmhouse white
    800g
    £1.25
    103 calories

    Yes, I know. With the amount of bread I'm eating I just cannot afford it. I'm usually having the 35p bread from Aldi. But apparently Aldi in different regions has different kind of budget bread.

    Just to give you an idea: I have just under 1200/month, and my rent is 600. There's not much left for all the rest, including a car which I need for groceries and going to uni when having an asthma attack, and all the vitamins and minerals I get deficient in if not taking them (hashimoto and pernicious anemia-related). At least my last GP understood nothing of that and left me with the choice of treating myself or getting really really sick. Still hoping I get a better GP here though.

    Rathbones farmhouse white bread is 57p a loaf in morrisons?
  • SLLeask
    SLLeask Posts: 489 Member
    Do you have a Tesco near you? Their value bread is okay and comes in a couple of thicknesses.
  • yirara
    yirara Posts: 10,684 Member
    SLLeask wrote: »
    Do you have a Tesco near you? Their value bread is okay and comes in a couple of thicknesses.

    Yes, I have everything nearby. I'll have to check it out.
  • yirara
    yirara Posts: 10,684 Member
    Sued0nim wrote: »
    Rent a place closer to your uni.

    Ditch the car you can't afford it.

    Get your asthma under control.

    Get a bike off freecycle

    Look up one of the millions of google sites that give you eating on a budget. Don't buy vitamins and supplements you don't need. Any supplement should be prescribed by doctor after proof of deficiency blood test and as a student your prescriptions are free.

    I do have a bike and am 4km from uni, and in the cheapest place I could get, also taking heating and commuting into account. Cycling is the general idea whenever possible.

    Until doctors finally find out why I'm getting those attacks and why they aren't really controllable with the standard medication (maintenance and during attacks) I need the car. In the last place I lived I spent nearly half a year to finally convince the rubbish GPs (only one practice in the catchment area) to refer me to a specialist. Then it took 26 weeks until I finally was told I could make an appointment, and then another 4 weeks until the initial appointment. Then I moved. Here I have to start all at the bottom again, though waiting times seem to be somewhat shorter and the maximum allowed waiting time is less than 26 weeks. It seems to take about 6 weeks until my old files are transferred though (move between regions where no electronic data exchange exists)

    Btw, my car including insurance, tax, gas and MOT is cheaper than using the bus service on an expected number of days per month. Of course I do have a budget and calculated everything through before deciding to take on this PhD.
  • ejbronte
    ejbronte Posts: 867 Member
    girlinahat wrote: »
    You don't need a machine to make bread. Look up no-knead bread. The actual cooking of a loaf takes about 30 minutes in the oven. Its all about planning timing.

    Plus home-made bread TASTES so much better, to the extent that you won't feel like needing six slices of it.

    This is true: yesterday I made a batch of pita bread with an oat flour/vital wheat gluten base (I used all purpose flour as the kneading base, in order to help the yeast along, but ended up with not more than half a cup). The only machinery I used was the stove top. The only equipment I used was a bowl for for the mixing, the measuring cups and spoons, and a spatula to start the mixing process before diving in with my hands. Then a hot flat pan for the cooking and a spatula to turn the dough when done. Cooking up 16 little pitas took less than 20 minutes (and watching them puff up was fun). Now I have bread for the week (or more if I don't get greedy).

This discussion has been closed.