We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Grocery budget is supposed to be $100 a month per person?

1235»

Replies

  • nickssweetheart
    nickssweetheart Posts: 874 Member
    Money is tight right now, so I've been managing my finances closely. I don't eat meat, eggs, or dairy, which helps significantly, and I'm in the Midwest, which helps too. I stocked up on proteins in early September when there were a LOT of vegetarian items on sale near me:

    boca vegan patties: 4/2.99 (bought 2 for 8 meals worth)
    boca crumbles (1 lb beef equivalent): 2.99 (bought 2 for 8 meals worth)
    boca chicken patties 4/2.99 (bought 3 for 12 meals worth)
    tofu: .99 per block (bought 8: all the store had for 24-32 meals worth)
    lentils: .79 per lb (bought 4: 24 meals worth)

    So about 35 dollars for the protein parts of 76-84 meals. Call it 76 meals and it works out to 47 cents a meal. I've added other bean-based proteins too, from Aldi: chickpeas at .65/can and ff refried beans at .85/can, which are good for between 1 and 3 meals. Since then I've just been filling in with whatever produce I can get on sale: I bought a bunch of red bell peppers when they were 3/1.00, whatever variety of apples/pears/oranges is on sale, cucumbers at 2/1.00. Cabbage is a staple and great this time of year. I always keep spinach and romaine hearts in the house but they're also really great value at Aldi. I eat 1/2 ounce of walnuts a day which I scored in bulk when they were 3.99/lb, and I make a special trip to WalMart for value sized jars of natural peanut butter, pickles, soy sauce, and frozen veg. I hit Sprouts every other week on a Wednesday when they have double sales, etc.

    My grocery bill this week was 13.49. Last week it was 13.39. The week before the sales were great so I bought enough apples and pears to carry me through this week and spent around 35. So I think I could do $100 per month and eat pretty healthy. I'm on an 1800 calorie a day plan.

    BUT (and this is a BIG but) I've been out of work, so I have time to get the absolute best price on everything and plan even while looking for work, plus I can prepare my lentil stews and lentil bolognese, and homebaked bread and pizza crusts, pizza sauce, etc, from scratch. My current favorite dinner is 1 cup whole wheat pasta, 2 cups sliced cabbage, tossed with a peanut sauce, green onions if I have them, and topped with some marinated soy/pineapple tofu out of my freezer:

    pasta: 11 cents (1/8 of 88 cent package)
    cabbage: 20 cents (1/6 of 1.20 head of cabbage)
    peanut sauce: 22 cents (peanut butter, soy sauce, garlic, ginger, brown sugar, crushed red pepper, and a lime: makes 2 meals worth for about 45 cents)
    tofu: 25 cents (1/4 of a block)

    Wow, that got WAY longer than I anticipated.

    Cliffs Notes version: In my part of the country you can eat super healthy and super cheap, but not super fast.

  • ktilton70130
    ktilton70130 Posts: 211 Member
    idk how but okay
    I spend $100 a week for a family of 5 so $400 a month and this is simply getting the bare minimal. Protein, fruit, veggies. I try to shop for sale items and prep meals for the entire week. If i want to splurge for the kids as in buy snacks I would have to spend $125-$150 for that week.
  • Treece68
    Treece68 Posts: 780 Member
    I shop very frugally and for two (me with celiac) we spend about $180 a month on grocery's and we both eat at home all the time ... again because of celiac.
  • MamaMc3
    MamaMc3 Posts: 213 Member
    I have a family of 5, and we spend $150 - $200/week ($600 - $800/month). We live in the midwest, so our costs are a bit lower. We eat pretty well . . . chicken, pork, ground beef. We have steak or seafood sometimes, too. I do make eggs for dinner occasionally (we all like them), and may have sandwiches for dinner one time a week because of our crazy schedules. We do a lot of frozen veggies and a few canned or fresh. I meal plan, and I'm pretty careful to make sure we use whatever we buy. It works well for us!
This discussion has been closed.