We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Does Anyone Else Calculate Cost / Gram?

MG_Fit
MG_Fit Posts: 1,143 Member
Let me preface this by saying that someone took my Fage out of the fridge today at the office and ate it :mad: :angry: :explode:

I walked next door to CVS to buy a couple and they're $1.89 / cup (single serving). Then I got to thinking, "well, I'm probably going to eat 2 of these so with tax that'll be about $4 dollars for 26 grams of protein. I can get a Potbelly's Big Chicken and Cheddar for $7 and that has roughly 77g of protein."

Doing some quick math, since I'm Asian:

Fage @ CVS - 6.5 grams of protein per $1
Potbelly's Big Chicken and Cheddar - 11 grams of protein for $1

For $3 more, I went with the sandwich. But I love Costco where I can get my yogurt for $1 / cup :bigsmile:

Replies

  • SezxyStef
    SezxyStef Posts: 15,267 Member
    I don't have to the grocery store I go to does it for me...

    Yup right on the price tag on the shelf...it gives the cost per 100g..
  • rose313
    rose313 Posts: 1,146 Member
    My boyfriend does that! I'd need to sit on the floor in the isle with a pen, paper, a calculator, and a protractor to even start doing that math lol. Clearly I'm not very good at math.