We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
Fast Food is not significantly cheaper or faster than real f

springgrl
Posts: 168 Member
Here is an interesting article comparing the time and money it takes to make a real burger vs going to McDonalds.
http://www.thesimpledollar.com/2007/09/24/is-the-value-menu-really-a-value-comparing-the-homemade-double-cheeseburger-to-the-mcdonalds-1-version/
http://www.thesimpledollar.com/2007/09/24/is-the-value-menu-really-a-value-comparing-the-homemade-double-cheeseburger-to-the-mcdonalds-1-version/
0
Replies
-
box of turkey patties: $8
bag of hamburger buns: $2
that's $1.25 for 8 burgers. NOT that big of a difference, but way healthier, IMO.0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.6K Introduce Yourself
- 44K Getting Started
- 260.5K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.7K Fitness and Exercise
- 444 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4.1K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.3K Feature Suggestions and Ideas
- 2.8K MyFitnessPal Tech Support Questions