BEST SNACK EVER!
AlliOops
Posts: 66 Member
I am sure some of you already know about Gerber Graduates Fruit Puffs, but if you haven't tried them yet...go out and get some immediately!
They are amazing little crispy bites (about the size of cheerios) that melt in your mouth. You can eat 80 pieces for 25 calories. Or you can splurge and eat the whole tub for 150 calories. They aren't exactly the most nutritious snack in the world, but they serve their purpose in the snacking realm.
Here is a link to the product:
http://www.gerber.com/toddlersite?tmsdir=food&tmspage=ff_puffs.html&tmspromo=2
Oh, and I don't work for Gerber :bigsmile: I just think everyone else would love these things too!
They are amazing little crispy bites (about the size of cheerios) that melt in your mouth. You can eat 80 pieces for 25 calories. Or you can splurge and eat the whole tub for 150 calories. They aren't exactly the most nutritious snack in the world, but they serve their purpose in the snacking realm.
Here is a link to the product:
http://www.gerber.com/toddlersite?tmsdir=food&tmspage=ff_puffs.html&tmspromo=2
Oh, and I don't work for Gerber :bigsmile: I just think everyone else would love these things too!
0
Replies
-
I am sure some of you already know about Gerber Graduates Fruit Puffs, but if you haven't tried them yet...go out and get some immediately!
They are amazing little crispy bites (about the size of cheerios) that melt in your mouth. You can eat 80 pieces for 25 calories. Or you can splurge and eat the whole tub for 150 calories. They aren't exactly the most nutritious snack in the world, but they serve their purpose in the snacking realm.
Here is a link to the product:
http://www.gerber.com/toddlersite?tmsdir=food&tmspage=ff_puffs.html&tmspromo=2
Oh, and I don't work for Gerber :bigsmile: I just think everyone else would love these things too!0 -
Haha, there's been alot of buzz about "baby food snacks." I also hear about some new "Yogurt Melts" I think by Gerber also... I guess it's like freeze dried yogurt blobs.... I looked at them at the store but they were too expensive!0
-
That is the only bummer. They are costly. One tub costs like $2.75 here in NYC. But you can buy a 12 pack on Amazon for $27.00 and that brings the price down to $2.25 a tub.
Sometimes I portion them out in little zip lock baggies right when I buy it. They last longer this way, and I don't binge on a whole tub at once.0 -
I just had a baby girl and she will soon be 5 months not quite the age to start on them yet but maybe I will try them when she is ready!:laugh:0
-
You are SO right!! Those things are delicious. I eat them with my kids al the time :happy: Have you tried the little crunchers ~ they are even better. I think they only have about 35 calories per serving and they taste just like cheetos (who doesn't love those!!)0
-
Actually, the new Gerber Yogurt Melts are terrible! I gave my 13 month old some and she loved them, and then I tried them, and they taste like Tums! (I hate tums, lol) Even my 3 year old thought they were gross! But the baby liked them, so that's all that matters!0
-
Those puffs ARE good hahaha!! The baby I watch eats them all day long..the banana flavored ones smell good too0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.2K Introduce Yourself
- 43.9K Getting Started
- 260.4K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.6K Fitness and Exercise
- 437 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 3.9K MyFitnessPal Information
- 15 News and Announcements
- 1.2K Feature Suggestions and Ideas
- 2.7K MyFitnessPal Tech Support Questions