Why is eating healthier so darned expensive??
Replies
-
Processed foods are waaaay cheaper than anything else - they're engineered to be and they sell well... :grumble:
Alas, our grocery bill has gone up a little bit but due in part to buying more expensive packaged/portioned items for when we just don't have the time to make meals (Amy's and so on). I will add that in addition to absolutely trusting the brands I buy, they do taste waaaaay better than others (like Amy's vs Lean Cuisine, etc).
I'll second (or third or fourth) buying in season produce and locally - farmers markets, co-ops, whatever - if it's fresh and local, take advantage of it! We also try to grow on our own, but the volume's rather...small :blushing:0 -
Try going to local farmers markets and buying produce from them. It's always cheaper for me!
This. And see if you having any local co-ops or farm share programs. Buy grains in bulk. Buy healthy meats (if omnivore) when they're on sale and freeze. Berries are cheap during the summer and freeze well too (single layer on a cookie sheet "flash" freezes them to keep nutrients and they don't stick together).0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.1K Introduce Yourself
- 43.9K Getting Started
- 260.4K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.6K Fitness and Exercise
- 437 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 3.9K MyFitnessPal Information
- 15 News and Announcements
- 1.2K Feature Suggestions and Ideas
- 2.7K MyFitnessPal Tech Support Questions