We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
Greek Yogurt for Less Money!
![TeteDeLaCourse](https://dakd0cjsv8wfa.cloudfront.net/images/photos/user/d341/133c/00ce/3880/6de2/c0c2/e32a/b0391e1077aca31abe8be372ba128b97d0ec.jpg)
TeteDeLaCourse
Posts: 100
If you like Greek yogurt but don't like the price...try this trick that I got from my mom. I got a 32-ounce container of plain, nonfat yogurt and dumped it out into a fine mesh colander that I set on top of a bowl. Put it in the fridge overnight and in the morning I poured out a cup of liquid/whey that had strained out of the yogurt. The yogurt is nice and thick and creamy now! Voila! Greek yogurt for $1.99 instead of eight bucks. :-)
You can add fresh fruit or extracts to it too. I use it for my smoothies so I don't need to do that.
You can add fresh fruit or extracts to it too. I use it for my smoothies so I don't need to do that.
0
Replies
-
Wow, nice trick thanks for the info0
-
thank you!!!..I love it but I always skip it because I cringe at the price0
-
bump0
-
If you don't have a fine mesh strainer/colander you can use a regular colander with a piece of paper towel or cheesecloth in it. Either way works fine.0
-
If you don't have a fine mesh strainer/colander you can use a regular colander with a piece of paper towel or cheesecloth in it. Either way works fine.
Or a coffee filter.0 -
The texture is the same, but the protein is not. Part of the reason I enjoy greek yogurt is for the added protein to my day. :-)0
-
Oh, I just use the yogurt in my protein smoothie anyway. I add a scoop of whey protein powder to that.0
-
Thanks, I keep passing it up because it cost so much for that little container. Now I can get the 32 oz. name brand at my $.99 store and use your idea. Thanks again0
-
What yogurt are you paying that much for? I shop sales and coupon. I seriously doubt I eve pay more than $3 for the really large tub of Fage.0
-
I buy Fage 0% for the protein.... this is a neat little trick, but youre not getting the protein and it probably has a lot more sugar.
There are a million things labeled "greek yogurt" but there are very few that are worth spending money on. Fage, Chobani, Trader Joe's... all have something like 20-25g protein in less than a cup..and very little sugar. Read the label...if the protein is 5-10g you may as well just buy some fancy flavored one.
Watch for coupons -- but for me, this is one thing that I never skimp on and its worth every penny. I would be lost without my daily fage fix... agave/steveia to sweeten, chia seeds or flax seeds, blueberries, walnuts...yum.0 -
The texture is the same, but the protein is not. Part of the reason I enjoy greek yogurt is for the added protein to my day. :-)
Me too..gotta have my Fage0 -
Fage 0% in the 4 cup container at Costco.0
-
I've needed to get some because so many recipes call for it. Thanks for the tip. I will buy a small actual greek yogurt and then compare it to the strained one. As many recipes call for it, I could definitely appreciate the savings.0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.2K Introduce Yourself
- 43.9K Getting Started
- 260.4K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.6K Fitness and Exercise
- 440 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.2K Feature Suggestions and Ideas
- 2.7K MyFitnessPal Tech Support Questions