Average Monthly Groceries

2»

Replies

  • mericksmom
    mericksmom Posts: 222 Member
    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding? * My weekly budget is 40-50 bucks for everything including gas so monthly it is 200 on the high end for 3 people and 3 pets (1 turtle, cat and dog)

    2. Do you pack breakfast or lunch? * I am a stay at home mom/work from home so my meals are at home, my son will be packing his lunch for school and my husband takes something with him, sometimes home made food other times canned or bagged goods My husband also get 50% off meals at work making it about 1-2 dollars per meal (he has personal budget of 120 a month for cigaretts and gas and food for work)

    3. Do you dine out often? *As a family we do not eat out often, at tops maybe 2 times a month once would be take out/pixxa delivery and the 2nd would be a treat out at a steak house....if we dont do that then it would be fast food

    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP? * I have had this budget set in place for a while but I coupon now, If I cant budget it in then we will have to go without that week, It has pushed me to be more creative and to cook and freeze meals for later for the family. Planning meals and spreading expensive things around as thin as I can. I am lucky that I have a good cheap butcher in town and can get my vegetables pretty cheap from the same store, and Frys has been helpful making manufactured coupons worth $1 and taking competitor coupons as well.
  • i_love_vinegar
    i_love_vinegar Posts: 2,092 Member
    I was using the Suze Orman budgeting tool on the Oprah website (yeah, you can pause here to chuckle at my dorkiness)
    and it said that I was more than 20% outside the national average for groceries. The National average is $371 per month.
    I spend about $500 for two of us, but we pack breakfast and dinner and go out to eat less than twice a month...
    so my question is, if you feel comfortable sharing...
    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding?
    2. Do you pack breakfast or lunch?
    3. Do you dine out often?
    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP?

    Just thought it may be an interesting conversation! And if there is some super secret to getting my budget smaller, I want to know what it is :)

    My mom buys the groceries, or I buy a meal plan usually. I think my mom spends that much per month, and with my meal plan I spend that much as well. ^.^ We eat very healthy food though...almost everything is organic/all-natural and/or local.
    There are 2 of us.
    We make our own breakfast/lunches.
    We dine out a couple times per week, usually.
    Bill has stayed the same.

    When I have to shop for groceries alone, I usually don't spend much money though...and buy very good groceries. I'm cheap, and enjoy taking my time comparing EVERYTHING. o_O
  • 1_up
    1_up Posts: 1,414 Member
    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding?
    We spend about $225 a week on everything (food, formula, soap etc). 4: 2 adults, 5 yr old and a 9 month old. I live in PA

    2. Do you pack breakfast or lunch? yes

    3. Do you dine out often? Once every 2 weeks

    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP? Increased around $50 bucks a week, since trying to eat more healthy.
  • suzycreamcheese
    suzycreamcheese Posts: 1,766 Member
    I dont know what the difference is in cost of living over there, but i spend £100 a week usually, which includes everything, like washing powder, washing up liquid, toiletries, etc etc. That apparently works out in USD as $163 a week. Thats for 5 people and a dog
  • yogavegan
    yogavegan Posts: 116 Member
    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding? our monthly budget is around $300 for 2 people.
    2. Do you pack breakfast or lunch? Always at home or packed when I am not at home. Mostly shop at Wegmans and Whole Foods.
    3. Do you dine out often? We go out one time for dinner on the weekend, and I go out to lunch every other week. My partner, D, orders lunch out once in awhile.
    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP? It has decreased but not because of what I am buying health-wise, we are both vegan, and have been eating this way for the past few years, but I started tracking my spending and planning menus for the week, and buying in bulk more often, taking the time to chop veggies and use what I find at the produce stand. I plan our menus around what I know I will find in season from the local farmers and supplement with dried legumes, tofu and tempeh. We don't use coupons unless they are an overall savings on the bill, because I have found coupons to be for processed food more often than not. Never seen a coupon to save on produce, and that is what the bulk of our food budget is. All produce is either organic or locally grown (preferred). We make everything from scratch, pizza dough, granola bars, trail mix, etc. We buy pasta and bread for now, but will go back to making those in the winter. When we go out to eat or order chinese take out, it is enough to last for at least 2 meals, if not 3. We stretch those meals!
  • CARNAT22
    CARNAT22 Posts: 764 Member
    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding?
    * Online its £60 weekly (we get all our heavy stuff delivered) but I probably spend another £30 on fresh produce throughout the week. This is for 2 adults.
    2. Do you pack breakfast or lunch?
    * I buy stuff to make make breakfast and lunch whilst I am at work. So I buy a loaf of bread for my weekly toast, buy salad stuffs, some chicken etc - I reckon this adds at least another £15 per week but is much cheaper and healthier than buying my lunch daily.
    3. Do you dine out often?
    Once a week on average (be that a take away or dinner out or a ready meal - I always keep my choices as healthy as possible though) as I am the chef at home I try to have one night a week "off duty" . On an average week we'll probably spend £40 on a few drinks and a bite to eat out..
    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP?
    * Decreased as the amount of crap [and wine!] we buy has decreased dramatically

    Edited to add - looking at our average spend it's just under £150 per week / £22 per day / £7 per meal (or a whopping £600 a month!!) which is a hell of a lot for 2 people!!! However this amount does include all meals, all snacks, all treats, cat food and litter, tolietries, cleaning products, etc..

    Plus I have just stopped smoking so am saving myself £200 a month (which is going into a savings account!)
  • phinners
    phinners Posts: 524 Member
    Ours is high.

    We shop for 4 - 2 adults, 1 teen and 1 baby. Weekly grocery shop is around £130 (not sure in dollars sorry). Then we top up with 'fridge' stuff in the week such as milk/bread etc. We eat out a lot, or at least I do - I take the baby into town and have a coffee out or a light meal (I have a gastric band so dont order a big meal, maybe just soup or a kids meal). We also eat out with family.

    We probnably spend a stupid amopunt of money on food shopping, but also this includes baby stuff/wipes, laundry items, personal hygiene items.
  • stephyy4632
    stephyy4632 Posts: 947 Member
    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding? I spend 175-200 everyother week -- and 2adults 2small kids (age 6 and 4)
    2. Do you pack breakfast or lunch? DH packs lunch daily for work and my odd packs lunch for school daily- while myself and YDD eat at home for bf and lunch
    3. Do you dine out often? saddly yes but trying to cut back some
    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP? its actualy gone down alot since joining ( I use to drink a 12pack of soda each day and now I don`t drink any unless we are out so thats 4-5 per day less than before alone)
  • MrsJax11
    MrsJax11 Posts: 354 Member
    Thanks, guys! I am somewhere in the norm, then....I recently started shopping at the Sam's club again and I have a deep freezer to store meats in. I am taking advantage of the b/s chicken breast at $2/lb, and will bake a whole chicken and see how many meals we can get out of it. I am realizing that 1 pound of chicken doesn't make 1 lb cooked now that we weigh/measure everything. I am also addicted to greek yogurt, which is pretty pricy for yogurt....and we buy very few processed foods -- the rare pasta, bakery bread, tricuts, almond milk...and getting produce a the the farm stand. When I laid it out I figured $30 a week for meat, 40 for dairy/perishables like cheese, eggs, yogurt, bread, and then 55 for produce. I like to have wiggle room in my budget for a treat and monthly purchases of dog food. I go so detailed with the planning that I even figured the cost of gas to drive to the Sam's versus the grocery store! Our goal is to pay off our credit cards and student loans, as well as bank $12,000 by this time next year...so budget is needed!
  • BethanyCee
    BethanyCee Posts: 70
    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding?
    I spend about $80-$90 a week. Though I can normally stretch it out for a week and a half. This is for one person, but keep in mind I also live in an INCREDIBLY expensive area. Food costs in the NYC area are absolutely outrageous. When I visit my parents in Pennsylvania their grocery stores make me weep, they're so cheap.

    2. Do you pack breakfast or lunch?
    I pack lunch almost every day.

    3. Do you dine out often?
    On average, I would say I go out to eat maybe once or twice a week. It's been a little skewed this month because I've been traveling a lot.

    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP?
    Increased by A LOT. It's at least doubled. I used to just buy a couple of boxes of pasta, a 24 pack of coke, and a bag or two of chips and I'd be set for two weeks. That's a whole hell of a lot cheaper than buying fresh produce and proteins and healthy grains. And it would last me longer as well. There's the added cost of how much food I waste too. When I started MFP I just didn't have the shopping skills you need to buy healthy food. I was wasting a lot of fresh food because it would go bad before I could eat it. Like I said, i used to do once or two trips to the grocery store a month, and that's not going to cut it if you're buying lots of fruits and veggies. I've gotten a lot better and don't waste nearly as much as I did in the beginning, but I think a lot of people don't realize that it's a totally different skill set.
  • fbmandy55
    fbmandy55 Posts: 5,263 Member
    For me and my son(occasionally my mother) I spend about $50 a week. That is all my budget allows but it actually works pretty well.

    I do eat out occasionally. On average once or twice a week.

    90% of the time I take my breakfast and lunch to work.
  • melsinct
    melsinct Posts: 3,512 Member
    Disclaimer: I know I am (financially) lucky in the sense that I don't have to budget a set amount for groceries. Not that I am independently wealthy by any means, but within reason, I buy what we want.

    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding?
    2 adults - I usually spend about $100 week. I buy food mainly at Whole Foods and Trader Joe's, with some other things coming from BJs (warehouse) and a local farm for veg and fruit (this time of year, anyway)

    2. Do you pack breakfast or lunch? Yes, both me and my husband every day. It is rare if either of us go out for lunch.

    3. Do you dine out often? Rarely. We both love to cook and generally eat out maybe once a month except on special occasions (visitors in town, social gatherings, etc.). I do travel for work from time to time, then I obviously eat out every meal, but my work covers those costs.

    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP? Stayed the same. I never ate crap food and I have been reading labels and ingredient lists for years. I just ate too large of portions of healthy food.
  • stc74
    stc74 Posts: 297 Member
    For frame of reference I'm in Missouri, I think the relative cost of living here if fairly low.

    1. What is your usual weekly grocery budget? How many people are you feeding?
    Spending about $125/week for 4 to 5 people (2 adults, 2 kids and 1 that comes& goes) I shop as cheaply as possible taking advantage of Aldi's, the local Amish community and any neighbors with garden overflow. We also get the bulk of our red meat from deer hunting. I don't remember the last time I bought beef besides hamburger and that's rare. I can make almost any beef dish from deer.

    2. Do you pack breakfast or lunch?
    My hubby takes a packed lunch, I pack mine during the school year and pack my kids lunches too. So that amount covers three meals a day for all of us.

    3. Do you dine out often?
    We only eat fast food out when we have to since I live 30 min from town and can't eat at home when tied up in town for multiple things with kids. Mostly taco bell fresco or McD side salads for me. About once a week or two I'll eat out with my mom so that's not in the budget.
    4. Has your grocery bill increased or decreased since MFP? I think its increased a little because I'm eating more fresh produce and lean meat. I think before I ate a few too many cheap filling calories that weren't as nutritious.
  • echeindl
    echeindl Posts: 320 Member
    Bump!
This discussion has been closed.