Question of the Day- Day 46!!!

ShannaB83185
Posts: 441 Member


How often do you go grocery shopping?
**Me- Well we usually go full blown grocery shopping about every 2 weeks. Then of course in between that time I go to the store to pick up things like Milk, bread and the other usual stuff we run out of. I wish I could only go once a month lol. Grocery shopping is so stressful especially looking at the price of food. It's about $4 for a gallon of milk in Florida!!!! This last time I went grocery shopping I literally planned out a shopping list and dinners for 2 weeks. It worked out pretty well!!
0
Replies
-
Since I'm trying to eat healthy, I have to go to the grocery store much more than I used to. I probably go 2 -3 times a week.0
-
Ya I should probably go that many times lol salad only stays fresh for so long. Sheri!! I was just reading your stats or signature as they call it on here and we are like exactly the same! We have the same goals and pretty much the same start weight and height! We are for sure doing this together lol0
-
Question of the Day- Day 46!!!
How often do you go grocery shopping?
**Me- Well we usually go full blown grocery shopping about every 2 weeks. Then of course in between that time I go to the store to pick up things like Milk, bread and the other usual stuff we run out of. I wish I could only go once a month lol. Grocery shopping is so stressful especially looking at the price of food. It's about $4 for a gallon of milk in Florida!!!! This last time I went grocery shopping I literally planned out a shopping list and dinners for 2 weeks. It worked out pretty well!!
I go BIG grocery shopping every two weeks, but I literally find myself at the grocery store or CVS every couple of days. I ride my bike to the store to get exercise in even when I don't feel like exercising..lol. I tend to always need tuna fish, steak and water!0 -
We go usually every 2 weeks. I try to buy bulk and freeze my meats, so I dont need those all that often. I usually get a case of boneless, skinless chicken breast for about $70.00 and that last us a month. The veggies of course I buy more often and milk and bread etc. I am the only one in my house that eats veggies and drinks water so I dont have to buy that much, but sometimes its frustrating because I have to make something for myself and then something for my husband because he doesnt eat what I eat0
-
I go once a week....my boys eat me out of house and home...0
-
I do the bulk shopping once a week, and either go or send my husband to the store nearly daily. I seem to always forget something, or we run out of something.0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 396.9K Introduce Yourself
- 44.2K Getting Started
- 260.9K Health and Weight Loss
- 176.3K Food and Nutrition
- 47.6K Recipes
- 232.8K Fitness and Exercise
- 455 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.7K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.3K Motivation and Support
- 8.3K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.5K Chit-Chat
- 2.6K Fun and Games
- 4.5K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 18 MyFitnessPal Academy
- 1.4K Feature Suggestions and Ideas
- 3.1K MyFitnessPal Tech Support Questions