We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Low fat on a budget

paddlemom
paddlemom Posts: 682 Member
edited September 2024 in Food and Nutrition
From time to time I see comments on how it is more expensive to eat healthy. Though I would post this link, it has some great ideas for keeping the cost and the fat down.

http://lowfatcooking.about.com/od/mealplanning/a/lowfatbudget.htm

Replies

  • paddlemom
    paddlemom Posts: 682 Member
    From time to time I see comments on how it is more expensive to eat healthy. Though I would post this link, it has some great ideas for keeping the cost and the fat down.

    http://lowfatcooking.about.com/od/mealplanning/a/lowfatbudget.htm
  • ivykivy
    ivykivy Posts: 2,970 Member
    I started buying the yogurt in the large containers. It is a pain in the butt to measure it out but it is cheaper.:flowerforyou:
  • staceyw37
    staceyw37 Posts: 2,094 Member
    self mag also had an article with a list of "a dozen smater bites for under a buck"

    brown rice: 22cents per 1/2 cup
    raisins: 27 cents per 1 1/2-oz box
    snap peas: 28c per cup
    green tea: 31c per bag
    broccoli: 33c per cup
    plain yogurt: 37c per 1/2 cup (when you buy the big tub)
    bananas: 39c each
    black beans: 42cents per cup
    whole-wheat penne: 50c perservice
    apples: 71c each
    lentils: 80c per cup
    sweet potatoes: 99c each

    here's to good and cheap eating!
  • ianconway
    ianconway Posts: 185 Member
    I think that was the initial feeling that I got- "Holy cow! It's expensive to eat right!"

    After looking around each grocery store for the items that we purchase, surprisingly Publix has the cheapest stuff for us. That, and they have the freshest of produce here in South Carolina without having to go to the farmer's market.

    But, after looking at all the stuff we really 'need' and not the impulse items, we found that it's about the same price for eating healthy as it is for eating junk. Especially if you factor in the eating out aspect.

    -Ian
  • paddlemom
    paddlemom Posts: 682 Member
    I think that was the initial feeling that I got- "Holy cow! It's expensive to eat right!"

    After looking around each grocery store for the items that we purchase, surprisingly Publix has the cheapest stuff for us. That, and they have the freshest of produce here in South Carolina without having to go to the farmer's market.

    But, after looking at all the stuff we really 'need' and not the impulse items, we found that it's about the same price for eating healthy as it is for eating junk. Especially if you factor in the eating out aspect.

    -Ian

    Bingo! That's been my theory too....but I know that you have to be a little creative or it can add up....especially at my house where I have a 21 year old boy pouring the fridge into his mouth on a regular basis (he's an athlete, so it's justified - but expensive!)
This discussion has been closed.