We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
a food pricing update one month into MFP

scottstephens79
Posts: 77 Member
Hello all,
I'm about a month into the MFP lifestyle and figured I'd give some comparison numbers to others who might be curious.
I'm a Seattle area single guy w/o kids. I'm naturally a frugal person and for the last several years I could get by eating "normal" foods for about $8-10/day and was reasonably happy with the quality and variety I was getting. Now that I've been eating healthier for five weeks my foods have jumped up to ~$15/day with about $8-9 of that coming from my juicing organic veggies.
Some observations (which could easily be wrong from biased eyes):
My savings from buying plain oatmeal vs Special K/Basic 4 was offset mostly by the increased cost of fat free cow milk to soy/almond/coconut milk. Overall, my breakfast bowl is a pinch cheaper when I actually use portion control.
My sandwiches morphed from meat/cheese/sourdough bread based to peanut butter and honey on wheat bread based. Still adjusting to taste but this switch pulled out 1500mg sodium a day. Cost wise they appear the same, I can't ever seem to find raw honey or multi-grain bread on sale.
I'm about to give up on greek yogurts. Not only are they twice/triple the price of store brands but I can't quite get used to the sour cream texture and taste aspect of it.
Overall, its probably not a surprise to most, the cheapest stuff per pound is veggies and fruits. Then breads/grains, then milk/dairy, then meats/cheese. Nuts are the most expensive part of my diet.
I'm about a month into the MFP lifestyle and figured I'd give some comparison numbers to others who might be curious.
I'm a Seattle area single guy w/o kids. I'm naturally a frugal person and for the last several years I could get by eating "normal" foods for about $8-10/day and was reasonably happy with the quality and variety I was getting. Now that I've been eating healthier for five weeks my foods have jumped up to ~$15/day with about $8-9 of that coming from my juicing organic veggies.
Some observations (which could easily be wrong from biased eyes):
My savings from buying plain oatmeal vs Special K/Basic 4 was offset mostly by the increased cost of fat free cow milk to soy/almond/coconut milk. Overall, my breakfast bowl is a pinch cheaper when I actually use portion control.
My sandwiches morphed from meat/cheese/sourdough bread based to peanut butter and honey on wheat bread based. Still adjusting to taste but this switch pulled out 1500mg sodium a day. Cost wise they appear the same, I can't ever seem to find raw honey or multi-grain bread on sale.
I'm about to give up on greek yogurts. Not only are they twice/triple the price of store brands but I can't quite get used to the sour cream texture and taste aspect of it.
Overall, its probably not a surprise to most, the cheapest stuff per pound is veggies and fruits. Then breads/grains, then milk/dairy, then meats/cheese. Nuts are the most expensive part of my diet.
0
Replies
-
wow- you are awesome
I love numbers- but I'm too lazy to do this myself
0 -
I don't want to live near you! That is $450/month ( of 30 days!) for 1 person. I would never be able to afford that.0
-
@bridetobe,
Yeah, the cost of food is kinda annoying but I am feeling so much better these days so I don't complain too much. Eating this healthier diet has given me more energy; I no longer feel the need for power-naps on my days off from work. I could easily bring the price back down a bit from buying regular produce instead of organic and by not working out as much (and lowering my calorie intake to the recommended 1800), but I'm in a good grove and will stick with this plan for awhile.0 -
But in the long run, you are less likely to need medications to "correct" health problems as a result of unhealthy eating... :-D
And I agree about the price of greek yogurt... :-/ I tried it when it was really on sale at Target (it was Chobani brand) and I loved it, texture and all... but I just can't justify paying $1.29 for the single servings and around $6 for the tubs (that's what they cost in my area, which has a lower cost of living than many places (especially along the coast)).0 -
I know right where you're coming from. Most of my diet is fresh fruits and veggies. I only buy enough for maybe a few days so I don't waste money on it going bad but even then ill hit about $40 a trip. Since I'm eating less though, the expenses on meats and cheeses are a lot less. I haven't kept a running total but I'm sure I hit about $150-$200 a week on groceries.0
-
I don't want to live near you! That is $450/month ( of 30 days!) for 1 person.
I spend much less than this in an expensive region of the country (Connecticut), feeding 2 people, and almost exclusively shopping at Whole Foods.0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.5K Introduce Yourself
- 44K Getting Started
- 260.5K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.7K Fitness and Exercise
- 444 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4.1K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.3K Feature Suggestions and Ideas
- 2.8K MyFitnessPal Tech Support Questions