We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
The cost of eating healthy

beautifulwarrior18
Posts: 914 Member
http://www.dailyspark.com/blog.asp?post=what_20_will_buy_at_the_drivethru_and_at_the_supermarket
Check out this link. I love looking at these. Definitely blows the myth that eating healthy is expensive.
Check out this link. I love looking at these. Definitely blows the myth that eating healthy is expensive.
0
Replies
-
Per single person, it is extremely doable to shop decently healthy on a limited budget. If you are trying to fend for a household that has no interest in eating what you'd like to eat (and little to no money to shop for yourself), then you're going to have a more difficult time.
Not trying to pick a bone with you, particularly. I just get tired of people claiming that my 60-100 dollars a month budget (which is substantially higher than many's food budget) can stretch over 2 absolutely different diets.0 -
For us it is! By far. We used to live on rice, potatoes, pasta, and good farm raised meat and eggs. I still have all my awesome animals that turn into freezer packs eventually, but living in a place where I only have 3 months(if I am lucky) to grow my own veggies, healthy food is pricy. I always used to be able to keep the grocery buget at around $400 a month for 5 of us. Again, that did not include the meat and eggs and whatever I can get canned or into the freezer from my garden. I spent $200 last week alone and was at the store 3 times to fill up on fruits and veggies. For example: bag of spinach does one salad as a starter for my family or lasts just me 3-4 days. 2-4 bags a week at $4 a bag. 1% milk in gallon size lasts 3 days if we are lucky between drinking straight, topping oatmeal and tea, and bits of baking here and there, $6 a jug. Apples, non organic, mid range to avoid the grainy ones, approx 8 apples $9. We go through at least 2 bags a week. We are spending a lot to eat well. Feel better for it, have more energy, my husband and I are losing, but for any very low income family in rural Manitoba eating healthy is very pricy!! I am lucky to be able to afford it, having grown up poor and eating crap you can bet I appreciate this immensly! Not everyone is so lucky though.0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.6K Introduce Yourself
- 44K Getting Started
- 260.5K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.7K Fitness and Exercise
- 444 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4.1K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.3K Feature Suggestions and Ideas
- 2.8K MyFitnessPal Tech Support Questions