We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

For Those Looking for Cheap Meals

JohnnyNull
JohnnyNull Posts: 294 Member
edited September 2024 in Food and Nutrition
Every now and again someone posts an inquiry into finding inexpensive meals. I'm now getting off my *kitten* to recommend "Clean Eating" magazine. Low-calorie meals, with a pretty strong emphasis on keeping things low-cost. Sometimes even listing the cost-per-serving (If memory serves, most under $3 per serving.).

Thus far, everything we've cooked from the magazine has been very tasty. We've subscribed to it.

Replies

  • A lot of the Pamper Chef Recipes are around $3 dollars a serving, and Pretty low calorie!
  • sheetsofheaven
    sheetsofheaven Posts: 57 Member
    bumb.....gonna check it out later, thanks
  • popsicle33
    popsicle33 Posts: 108 Member
    thanks for the recommendation. I wonder if they have something online?
  • nachisdoll
    nachisdoll Posts: 192 Member
    Ive gotten great recipes from allrecipes.com and simply by googling!!:smile:
  • joybell32
    joybell32 Posts: 252 Member
    allrecipes is a great site for that!
  • annacataldo
    annacataldo Posts: 872 Member
    if i had to pay $3 per serving (3meals a day), thatd be nearly $300 a month, for just me to eat.. That is alot! I spend $200 a month to feed mostly me, but to share with my mom quite a bit too.
  • Thanks! :smile:
  • cmmull67
    cmmull67 Posts: 170 Member
    if i had to pay $3 per serving (3meals a day), thatd be nearly $300 a month, for just me to eat.. That is alot! I spend $200 a month to feed mostly me, but to share with my mom quite a bit too.

    Breakfast should come in under $1.00/day. Oatmeal is about 8-12 cents serving, and if you add fruit, it's still under $1.00.
    Lunch can be a pb&j sandwich and some veggies (carrots, celery, small salad) and still come under $2.00.
    So, even if dinners average $3.00/serving, that's still under $200/month.
  • JohnnyNull
    JohnnyNull Posts: 294 Member
    if i had to pay $3 per serving (3meals a day), thatd be nearly $300 a month, for just me to eat.. That is alot! I spend $200 a month to feed mostly me, but to share with my mom quite a bit too.

    Excuse me, I misspoke. Under $3 per serving for dinner. Other meals are typically cheaper.
  • JohnnyNull
    JohnnyNull Posts: 294 Member
    You're all welcome. Glad it was helpful.
  • cmmull67
    cmmull67 Posts: 170 Member
    Just checked out the site, and it looks promising. Thanks for the tip.
  • Funny, I was just looking at an issue of that at the grocery store last night! I may have to give a second look.
  • Atlantique
    Atlantique Posts: 2,484 Member
    There's a Meal PLanning section as well on their website-something I desperately need!
  • annacataldo
    annacataldo Posts: 872 Member
    if i had to pay $3 per serving (3meals a day), thatd be nearly $300 a month, for just me to eat.. That is alot! I spend $200 a month to feed mostly me, but to share with my mom quite a bit too.

    Breakfast should come in under $1.00/day. Oatmeal is about 8-12 cents serving, and if you add fruit, it's still under $1.00.
    Lunch can be a pb&j sandwich and some veggies (carrots, celery, small salad) and still come under $2.00.
    So, even if dinners average $3.00/serving, that's still under $200/month.

    I couldn't eat such a small breakfast and be stuffed enough to last 4hrs. That is also under 200cal, so id be severally under my calories if I combined that was the 300cal lunch u suggested.. I guess that $3 dinner must be pretty amazing to be over 1300calories. I'm gunna go check it out, thanks.
  • kittyinaz
    kittyinaz Posts: 300 Member
    if i had to pay $3 per serving (3meals a day), thatd be nearly $300 a month, for just me to eat.. That is alot! I spend $200 a month to feed mostly me, but to share with my mom quite a bit too.

    That's the problem I have, too. And I pay for my boyfriend's food too until his hours increase AND then his children who are here 4 days out of the month (but oh my god in those 4 days they eat me out of house and home!). People are like "how do you spend $400+ a month on FOOD?!"

    It adds up quick! If it was just me, I'd probably spend about $200-$250 as well.
  • mnkarp
    mnkarp Posts: 38 Member
    I like that magazine too. Tosca Reno has a few cookbooks out and I've made some recipes or been inspired by some recipes she has in there. Some healthy foods are luckily cheap:

    dried beans
    rice (love black rice - have you tried it???)
    in season produce or frozen veggies

    freebies from my garden - growing from seed is super cheap and I never pay for salads during the summer. I just go out back and pick my lettuce, cukes, tomatoes, peppers...
  • JohnnyNull
    JohnnyNull Posts: 294 Member
    mnkarp: Thanks for the suggestion! We've not tried black rice (at least that I can remember). We'll give it a go.

    Yeah, we're "between homes" right now, so I'm looking forward to the day I can garden again.
This discussion has been closed.