What do you splurge on?

JaydedMiss
JaydedMiss Posts: 4,288 Member
edited April 2017 in Health and Weight Loss
whether it be money or calories.

Some people splurge on organic stuff, Alcohol, Chocolate cake. Kitchen gadgets or new clothes..

Ill give an example.

For greek yogurt i have to have one of the most expensive brands. It tastes the same...has same basic macros as cheaper...but the cheaper makes me sick. I also eat cheap dinners of mainly potatoes so i can afford to buy more expensive snacks. (and yummy parfait toppings :D )

I like pre porrtioned things that tend to be expensive, Like dessert puddings. Or dessert greek yogurt mini cups (ouch on expense) or larabars which are epensive but i love them.. But i find them worth the splurge!

I also consider fresh strawberries this time of year a splurge but i love them so i again eat cheaply wherever possible to buy a tub everytime i shop


Also like to splurge my leftover calories on alcohol (hello many others who also do this on weekends ;D )

Just wondering what things you guys splurge on and why its worth it to you.
«13456

Replies

  • JaydedMiss
    JaydedMiss Posts: 4,288 Member
    ladyreva78 wrote: »
    Good chocolate and fresh berries (when in season) when my budget allows.

    Nothing like fresh berries as a snack. :drool:

    oooh good dark chocolate is one of mine to ill buy a nice more expensive quality bar and chop up a piece to add on top of my parfaits with a grahm cracker sometime. Make a chocolate mousse :D yumm
  • tinkerbellang83
    tinkerbellang83 Posts: 9,057 Member
    Dark Chocolate and Protein Snacks are probably where I spend more money.
  • bpotts44
    bpotts44 Posts: 1,066 Member
    Money wise I just bought a nice grill...protein based snacks when I'm traveling.
  • MelanieCN77
    MelanieCN77 Posts: 4,053 Member
    Lately workout clothes :)
  • Woodspoon
    Woodspoon Posts: 223 Member
    High quality immensely dark chocolate 85%+ cacao and clothes because now I can wear things that look good :D
  • Jruzer
    Jruzer Posts: 3,501 Member
    Beer.
  • inertiastrength
    inertiastrength Posts: 2,344 Member
    I splurge on the pre-cut and in juice cups of red grapefruit at Costco. I bought the fancy spoon to eat mine more easily but I always butcher it. I think I pay 14$ for 12... not that budget friendly when your kids and bf eat them 2 at a time lol
  • inertiastrength
    inertiastrength Posts: 2,344 Member
    Occasionally I'll pay the ridiculous 3$ for ON Cake Bites too
  • ronjsteele1
    ronjsteele1 Posts: 1,064 Member
    Money wise - a gel manicure every two weeks. If my nails look nice, I can deal with anything. :D

    calories - coconut milk or cashew milk ice cream (I can't have dairy). It's 350 cals for a big helping but worth every bite of it to me (I don't do much sweet stuff otherwise). I only do this during spring/summer/fall. I don't really have a winter calorie splurge - YET. :D

    I don't have a food buying "splurge." We have a huge food budget because we choose to buy 80% organic, local, etc. We also have three teens so go through a lot of food! I may add one "splurge" if I can find it locally. I want to try sheeps yogurt because it's higher in protein then coconut milk yogurt, but I'm guessing it's very expensive for a small amount. :s If I can find it, that will be my one food splurge (at least to try it. If it's nasty - forget it!).
  • natruallycurious
    natruallycurious Posts: 359 Member
    I splurge on my gym membership/fitness related purchases (I bought 8 sessions with a personal trainer and started participating in 5k runs). And halo top ice cream (money wise...they are low in calories).
  • Sara1791
    Sara1791 Posts: 760 Member
    edited April 2017


    I don't even know if I have a splurge. I guess I haven't had really good thick porterhouse steak in a long long long time. *sigh* but that's a financial budget thing, not a calorie budget thing.

    I WILL be splurging on the undies I heard about right here in the forums: Thinx

    and I splurge on my gym membership
  • need2belean
    need2belean Posts: 349 Member
    Money wise: Monster sugar free energy drinks. I buy 5 every week for each day during work week. I have one every morning. It's in my routine. I won't by the offbrand rice cakes. They have to be quaker. I won't buy any other icecream but halo top which is usually 2 pints a week (goodbye money). I love fresh salmon. I won't buy the frozen stuff (12.99$ per lb) which is once a week. I only buy a pound if it's on sale or else I just get 8oz and make it last for two dinners. These are all things I buy every weekly grocery round. Oh, and I won't buy any other protein powder except 1st phorm which is about 55$ for a month long supply. Much more expensive than cheap brand options but blends much better.
  • nightengale7
    nightengale7 Posts: 563 Member
    Calories: ice cream and hamburgers

    Money: eating out and high quality produce
  • Tacklewasher
    Tacklewasher Posts: 7,122 Member
    Dinner out every couple of weeks. The Keg is our go to as my wife has a lot of food issues but can eat there.

    And good craft beer is not a splurge, it's a necessity.