Myfitnesspal

Message Boards Getting Started
You are currently viewing the message boards in:

Premium worth $80?

SeanD2021SeanD2021 Member Posts: 7 Member Member Posts: 7 Member
I noticed premium is now 19.99 a month or 80 a year. That to me is an insane price increase for what is was a few years ago when it was obly 50 for the year.

Why the price increase? Is it worth it or is just the basic calorie logging enough? I want to lose fat not muscle so knowing Marcos would be helpful but at end of day its calories that matter

Replies

  • DancingMoosieDancingMoosie Member Posts: 7,588 Member Member Posts: 7,588 Member
    I've never needed premium. I lost all my weight using the free version.
  • janejellyrolljanejellyroll Member Posts: 25,873 Member Member Posts: 25,873 Member
    You can track macros on the free version. Premium is only worth it if you plan on using the specific features premium offers.
  • sijomialsijomial Member Posts: 18,877 Member Member Posts: 18,877 Member
    What exactly do you want to achieve with your macro tracking choices?
    Although some Premium features might make certain methods of tracking easier it doesn't change what you eat and there are workrounds or different ways to account for other ways of tracking macros about from the very crude percentages. Maybe not perfect ways but good enough for purpose.

    The extra features aren't worth paying any amount of money for me.
    edited April 16
  • cwolfman13cwolfman13 Member Posts: 39,583 Member Member Posts: 39,583 Member
    SeanD2021 wrote: »
    I noticed premium is now 19.99 a month or 80 a year. That to me is an insane price increase for what is was a few years ago when it was obly 50 for the year.

    Why the price increase? Is it worth it or is just the basic calorie logging enough? I want to lose fat not muscle so knowing Marcos would be helpful but at end of day its calories that matter

    There really isn't a whole lot on premium that you can't do with the free version of MFP...you can track your calories and macros with both. I was here long before premium was even a thing and personally have never felt any need to pay. Premium has the same glitches as free...uses the same database for food and exercise, etc, etc...I've never really seen the point.
  • tmghealthytmghealthy Member, Premium Posts: 2 Member Member, Premium Posts: 2 Member
    I do pay for Premium, but not because I use any of the additional features (ad-free use is pretty nice, though). I just think it's a great site/app, and it's been providing a strong platform for so many people for so long (their food/nutrition database is the THE gold standard for such things). I'm willing to support that with a Premium subscription (I never clicked on ads, so I figured they weren't making all that much from advertising to me). I'm lucky enough at the moment to be able to do so; most of my time off and on the app (so many restarts) was for free. You needn't feel that you are missing out by not paying for Premium--if I were looking at _only_ the extra features, I wouldn't consider it "worth it", either.
  • dolorsitdolorsit Member Posts: 92 Member Member Posts: 92 Member
    Is this in the app? If so, it's because of the huge slice that mfp has to give to apple/google. If you sign up on the web site, it's £40 for me in the UK, so I imagine $40-$50 in the US.
  • moonangel12moonangel12 Member, Premium Posts: 971 Member Member, Premium Posts: 971 Member
    dolorsit wrote: »
    Is this in the app? If so, it's because of the huge slice that mfp has to give to apple/google. If you sign up on the web site, it's £40 for me in the UK, so I imagine $40-$50 in the US.
    I agree, check the different platforms because I do believe there is a price discrepancy unless they have changed it.

    I have premium because I am an impatient and easily distracted person (legit diagnose ADHD), ads make me want to scream! I pay money to not have to trudge through them. Other people (like my mom) don’t care and aren’t bothered or distracted by bright flashy objects.

    ETA: my iOS subscription is set to renew at $49.99, maybe a grandfathered in price? Not sure 🤷🏻‍♀️
    edited April 16
  • becky943mfpbecky943mfp Member Posts: 1 Member Member Posts: 1 Member
    Some people are motivated by the fact they're paying money, so they better make use of what they're paying for.

    Personally I'm motivated just knowing I need to eat better but to each his own.
Sign In or Register to comment.