How much do you spend on groceries monthly?

135678

Replies

  • SapiensPisces
    SapiensPisces Posts: 1,001 Member
    edited December 2014
    $100-$200 per month for me
    $400-$600 for family of two adults and one toddler

    Sometimes I can spend less if I get good deals and buy in bulk. I also do some couponing.
  • melinmen
    melinmen Posts: 5 Member
    About $600-700 for two here in Los Angeles. We shop at Trader Joe's and Ralph's.
  • kirianna55
    kirianna55 Posts: 459 Member
    $388 in Washington state near Seattle for my husband and myself.

    We very rarely go out to eat. This month I don't have to buy a lot of meat because last month I bought a lot so this month it is filling in the meat gaps since we are down to chicken drumsticks and steak. My goal is for a lot more veggies this month and smoothies for breakfast.
  • Tigg_er
    Tigg_er Posts: 21,031 Member
    I'd say 500-550 for two adults and if I have my grand daughters over for a bit another 50-75 for goodies. Ya know just for the kids B)
  • jsanford76
    jsanford76 Posts: 20 Member
    edited December 2014
    http://www.mrmoneymustache.com/2012/03/29/killing-your-1000-grocery-bill/ This article fits into mfp slightly as he does talk about cost vs caloric needs, but other than that we spend about $400.00/ month for 3 people. Sometimes less, sometimes the freezer gets too full and we have to stop buying meat. I live in Alberta, Canada. Oh, yeah. Use a grocery list too. Makes a big differance.
  • dbmata
    dbmata Posts: 12,952 Member
    _Terrapin_ wrote: »
    If you can get in to Boston and hit Quincy's market about an hour prior to closing you can usually get produce very cheap; otherwise they toss it. Then again, is Quincy's market still there?

    You mean haymarket? I stopped buying there when I noticed a trend of where everything I bought went bad within 3 days. Not just bad, but horrifically bad, as in mold everywhere, like I was making antibiotics for TEOTWAWKI
  • gertudejekyl
    gertudejekyl Posts: 385 Member
    $280 month when son is home--- few packaged foods ! Wow, so much lower than others!
  • gertudejekyl
    gertudejekyl Posts: 385 Member
    I spend about $120 every other week for my husband and I. I try to stick to my budget and don't buy anything in between unless we run out of something that we really need.

    I like this budget :)
  • gertudejekyl
    gertudejekyl Posts: 385 Member
    mistikal13 wrote: »
    We spend $250-$300/month for two adults in NYC. I make all our meals, snacks, breads, yogurt, etc from scratch and we don't eat out. Hope this helps =)

    Really like this budget. Made my bread one week - got to do it again.
  • chloeelizabethm
    chloeelizabethm Posts: 184 Member
    We allow £300 a month for 2 and usually have a little left over :)
  • squirrelone
    squirrelone Posts: 58 Member
    Somewhere around the $600,- mark.
    One person and not including any meals eaten out.
  • sheepotato
    sheepotato Posts: 600 Member
    For two of us we budget $400ish a month for groceries, and $200-$300 a month dining out. Sometimes it's way over sometimes it's way under, we will likely spend more on groceries but less dining out once the little one arrives.
  • melimomTARDIS
    melimomTARDIS Posts: 1,953 Member
    jsanford76 wrote: »
    http://www.mrmoneymustache.com/2012/03/29/killing-your-1000-grocery-bill/ This article fits into mfp slightly as he does talk about cost vs caloric needs, but other than that we spend about $400.00/ month for 3 people. Sometimes less, sometimes the freezer gets too full and we have to stop buying meat. I live in Alberta, Canada. Oh, yeah. Use a grocery list too. Makes a big differance.


    i like mrmoneymustache. I learned quite a bit from the tightwad gazette's meal plans/ and her pantry principle. Really good resources.
  • randomtai
    randomtai Posts: 9,014 Member
    edited December 2014
    $800 a month for 6-7 people (depending on if my brother is being a mooch that month) :p

    ETA- I am from NYC. :)
  • CarrieCans
    CarrieCans Posts: 381 Member
    I spend a firm $300 per month for 2 adults and one bottomless pit 10 year old. I buy bulk whenever possible, put food up in jars and freeze a bit. This includes going to my moms once or twice a month and cooking a meal for anywhere from 13 to 16 people. This also includes food gifts, things i make to give as presents. I am very strict at only buying things when they are on sale and sometimes couponing. This does work for fresh produce and meats.

    In the past i had a food budget as low as $175 a month for 3 people. That did not include any fast food or dining out and wasn't fun.
  • Anonycatgirl
    Anonycatgirl Posts: 502 Member
    Probably about $250-$300/month for my husband and me, south of Boston, including "stocking up". We buy a lot in bulk, grow a lot of food and preserve it, and stock up whenever there's a sale on meat. (We have two chest freezers and they're always full.)
  • kshadows
    kshadows Posts: 1,315 Member
    Southern Tier of NYS, I spend ~$500-600 a month for myself, my husband and two kids (2 and 6)
  • carriecarrio
    carriecarrio Posts: 79 Member
    450-500 a month for 2 adults and 1 toddler who hardly eats :-) - We live in NJ and eat lots of fruits and veggies. No meat or cleaning products including in the mentioned budget.
  • NoelFigart1
    NoelFigart1 Posts: 1,276 Member
    I live in the same area of the country as the OP. In the past three months, we've spent $84/person/week on groceries. But that included personal items and cleaning supplies. Kinda high, when I look at it, but when you replace pasta and rice with veggies, you are going to see a price jump.
  • kasiaj
    kasiaj Posts: 62 Member
    $200 in upstate NY (2 adults, 1 toddler, 1 baby, 1 dog and 1 cat). This includes everything (toiletries, dog/cat food and our food), but I bf and use cloth diapers, make my own cleaning supplies and cook from scratch. I buy in season veggies and fruits. Oh, and we raise our own pigs (which end up being free since we do a couple for other people that offset the cost of raising them). We live in the country and have great neighbor and friends who we barter with. So we trade some ground pork for ground beef. My husband helps our friend with butchering his chickens so we end up with some of those for free. He helped with a turkeys this year so for Thanksgiving we had a fresh, natural 20lb turkey for free. We also have a garden and I store as much as I can from the harvest for the winter months. This spring we'll be adding some chickens for fresh eggs.