We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Food prices that piss you off

1121314151618»

Replies

  • isamargomez
    isamargomez Posts: 10 Member
    Meat substitutes-$5.99 for a pack of 6 Chik'n nuggets that will last me two meals seems like a lot to me
  • transientcanuck
    transientcanuck Posts: 82 Member
    NRSPAM wrote: »
    And people wonder why there is an obesity problem here! It costs an arm and a leg to eat healthy! You can go to Mcdonald's and get a burger for a buck! It's so much cheaper to be fat! Uggghhh...

    Ugh, I know! My partner and I splurge way too much on groceries in order to eat healthily. If we lived off of packaged food and low-grade meat, our grocery bill would be literally half of what it is now :\
  • NJGamerChick
    NJGamerChick Posts: 467 Member
    NRSPAM wrote: »
    And people wonder why there is an obesity problem here! It costs an arm and a leg to eat healthy! You can go to Mcdonald's and get a burger for a buck! It's so much cheaper to be fat! Uggghhh...

    Ugh, I know! My partner and I splurge way too much on groceries in order to eat healthily. If we lived off of packaged food and low-grade meat, our grocery bill would be literally half of what it is now :\

    Even what I consider "low grade" meat is expensive. Nothing like paying $5/lb for ground beef laden with fat (73% lean conventional beef).
  • SchweddyGirl
    SchweddyGirl Posts: 244 Member
    I don't get pissed off at prices. If it isn't in season then I buy is frozen.
  • Ulwaz
    Ulwaz Posts: 380 Member
    dairy alternatives :c
  • melimomTARDIS
    melimomTARDIS Posts: 1,941 Member
    NRSPAM wrote: »
    And people wonder why there is an obesity problem here! It costs an arm and a leg to eat healthy! You can go to Mcdonald's and get a burger for a buck! It's so much cheaper to be fat! Uggghhh...

    Yeah but that McD's 1 dollar burger is under 500 calories. So clearly the problem isnt that individual sandwich, is the whole day.
  • JoRocka
    JoRocka Posts: 17,525 Member
    Right now? All of them. Where I live, food prices are getting absurdly expensive. But at the moment I'd have to say asparagus is making me pretty pissed. $7.99/lb? It's a winter vegetable! And it's WINTER!

    7.99$???????
    I won't pay for it at 3.99$!$!$!.

    That sucks!
  • Francl27
    Francl27 Posts: 26,371 Member
    edited February 2015
    Wanted to get 90% ground beef yesterday... $9.99 a pound. NOPE.
  • TheUnwritten
    TheUnwritten Posts: 158 Member
    Avocados, any nuts, read meat, salmon, shrimp, olives, oil (coconut,olive) fage greek yogurt.
  • JoRocka
    JoRocka Posts: 17,525 Member
    skirt steak.. but to be fair- it's a high end cut of meat- but it's still like 15$ a pound. LMAO

    totally worth it.
  • kelseymallen
    kelseymallen Posts: 85 Member
    Fresh fish and nuts.
This discussion has been closed.