Possibly off topic - food budget survey question

13

Replies

  • Meganthedogmom
    Meganthedogmom Posts: 1,641 Member
    $600-$800 monthly for me and my boyfriend. However, this also includes toiletries/paper goods and food/litter for 3 large dogs and 3 cats
  • Rachelmilloy
    Rachelmilloy Posts: 159 Member
    CrabNebula wrote: »
    You pour a gallon of whatever percentage fat milk you want in the IP, close the lid, hit the "Yogurt" button, hit "Adjust", and it should say "BOIL". Then it beeps to confirm and that's all you have to for 15-30 minutes. Once the milk is sterilized, you can take the inner pot out and put it in an ice bath to cool to 115F or cooler. You can leave the milk in the IP to cool, but be warned, it takes forever. Then put the milk pot back in the IP, add 1-3 tbsp of plain yogurt with live cultures (I started mine just with Costco's Greek yogurt), and put the lid back on. Hit the "Yogurt" button again and set an incubation time. 8 hours is long enough and really, I've left it in there up to a day with no real difference in the end product. Once your yogurt is ready, you can strain it with cheesecloth or I use a nut milk bag hanging from a tripod. Once it is the consistency you like, take it out of the bag/cloth and put it in an airtight container in the fridge. I save some of the whey for making breads and pizza dough and to feed my sourdough starter.

    Once you have gotten started, you can reuse your yogurt for bacteria starter culture over and over and over until you manage to destroy it somehow. But the bacteria are pretty hardy creatures. I haven't bought any Greek yogurt period since I started this back in October. It is all self-sustaining.

    I've only managed to screw up one batch out of the probably 50 I have done. That was only because I got lazy about time and the milk did not stay properly sterilized. You will know as soon as you open the pot who won the bacteria battle. In that one case, it definitely was not the good kind. YICK. Again though, it took a pretty big leap of laziness on my part to achieve that. Yogurt making in general is pretty forgiving and mostly idiot proof. :)


    Very encouraging, will try this!
  • DietPrada
    DietPrada Posts: 1,171 Member
    We spend about $150 per week for two of us. But about $50 of that would be hubby's [email protected] He buys soft drinks and crisps and lollies and nuts and other rubbish. I wouldn't spend much, I can normally make work lunches for the week for about $10 for 5 days. Our dinners would be $5-10 max per night. We'd eat out once on the weekend. I reckon we'd spend $200 per week all told. But we're DINKS (double income no kids) so we don't stress about it too much.
  • comptonelizabeth
    comptonelizabeth Posts: 1,697 Member
    I'm in the UK and we're a family of 4 including 2 kids in their early 20s who eat anything that's not nailed down (they also pay us rent by the way ) And i am trying to gain weight plus my husband is a big eater.
    I cook everything from scratch so buy very few convenience foods. Our weekly shopping bill is probably around £100 but that includes non food products.
  • crzycatlady1
    crzycatlady1 Posts: 1,930 Member
    Family of 5 here and our weekly grocery budget is $100 a week. This also includes things like toiletries, paper goods, cleaning supplies etc. I shop at Aldi and Meijer.
  • kellyjellybellyjelly
    kellyjellybellyjelly Posts: 9,480 Member
    Soy_K wrote: »
    I'm finding that protein powder, supplement, etc can get quite pricy. I'm really trying to keep our household on a budget. About how much do you generally spend on food per month? It's so easy to overspend :(

    The best time to get protein powders/protein bars is during a sale. GNC has lowered their prices on a lot of items & now do a point/reward system like Vitaminshoppe. What I do a lot of the time while shopping in store or online is calculate how much the cost would be per serving.

    You can also buy protein powders at Wal-Mart, Target, & I'm sure most grocery stores.

    I do the majority of my grocery shopping at Wal-Mart, Giant, & the Grocery Outlet (a discount/near expiration store).
  • Cat3141
    Cat3141 Posts: 162 Member
    Soy_K wrote: »
    i'm sure the costs fluctuate based on where you are too. i live in the sf bay area, california so everything here is bank. i cut fancy coffee drinks out and saved an alarming amount of $

    The price of food can vary a lot depending on where you live. When my husband and I moved from Los Angeles to Houston our food costs dropped a lot--of course we were eating less fresh produce too, because produce here just isn't what it is in CA. Then I go visit my mother in Alaska and choke at $5+ a pound apples that look like they've been in the back of someones fridge for months. Given where you live, I'd say $300 a month is keeping things pretty low.

    Right now we spend roughly $300-350 a month for two active people. I buy protein powder, food bars, some pre-cut veggies, and I don't have access to a Costco or anything like that. I don't buy meat, dairy, or eggs though.
  • GYATagain
    GYATagain Posts: 141 Member
    My husband and I hit the "moderate" cost according to the chart. We are empty nesters and have totally revamped our eating - hence, the weight loss. I believe our costs have stayed pretty much the same since we have cut out buying groceries AND eating out pretty much everyday. Now we only eat out occasionally but buy fairly large quantities of fresh fruits, veggies and lean meats. I meal prep every weekend. We don't do supplements, we get plenty from all the whole foods we eat now. Easily hit all the macros - even on a 1200 calorie limit (I'm old, short, desk job) Now then, when all the kids come home with their kids - holy moly!! We can roll out an easy grand on food for the time they are in town. Well Worth It!! Feeding 18 people 3 times a day and snacks is wow!
  • lucys1225
    lucys1225 Posts: 597 Member
    I spend about $250 a week for a family of three plus my dog (I make her food), plus an additional $129 per month on Butcher Box. I don't buy powders or bars and we very rarely eat out.
  • Chunkahlunkah
    Chunkahlunkah Posts: 373 Member
    My food spending usually falls into the Moderate Cost category in the doc Lounmoun linked.
  • JeromeBarry1
    JeromeBarry1 Posts: 10,182 Member
    Toilet paper, Paper towels, and Kleenex, along with a variety of sanitary products and for 3 women and OTC meds for 2, are by far the most expensive component of my "grocery" bill. It's not that food is cheap. It's that paper and dope is expensive.
  • Lounmoun
    Lounmoun Posts: 8,427 Member
    Since this old thread has come back...
    We had a very tight month recently where we only bought basics and cut our grocery spending for 2 adults, 1 teenager, 3 pets to around $200 for that month. Usually we would have spent $400-600 for a month.
    No eating out. Not as much meat-and chicken thighs or ground turkey only when we had meat. More homemade breads and stuff like that. Lots more eggs, lentils, beans, tuna, oatmeal. Powdered milk, no juice or pop. More frozen vegetables. More canned fruit.
    We made it through on $200 but will go back to a more comfortable $400 a month.
  • cwolfman13
    cwolfman13 Posts: 41,191 Member
    Soy_K wrote: »
    I'm finding that protein powder, supplement, etc can get quite pricy. I'm really trying to keep our household on a budget. About how much do you generally spend on food per month? It's so easy to overspend :(

    Supplements are expensive and generally unnecessary.

    Family of four...Our cost just depends...if it's a full on run...like we're pretty much out of everything, it can be a solid $300-$400. If we're going primarily to restock on veg, fruit, milk, eggs, and other basic staples it's more like $100-$150 depending. We do most of our shopping at Costco, so we usually end up getting some odd thing that's not really on the list too.
  • SolotoCEO
    SolotoCEO Posts: 293 Member
    Wow...I spend about $75 per month on groceries. I'm single and eat well - lean meats, veggies, fruit, coffee, etc. I rarely purchase sea food or processed foods. I do indulge in a diet coke almost daily. I do love Click Espresso Protein Powder but if I have that for breakfast every day it adds another $80 per month...
  • Emily3907
    Emily3907 Posts: 1,460 Member
    Just two of us, me and DH. On average, we spend about $550.00 - $650.00 a month. Some months are higher, others are lower. It just depends on what we need to stock up on.
  • shelleyrhoads
    shelleyrhoads Posts: 103 Member
    Anywhere from $600- $1200 depends on the stores I shop. Money for food is not really a big problem in our home. We eat mostly plant based vegan. If I tried hard I could keep it under $800. I am a sucker for whole foods. Family of 6 with 2 teenaged boys.
  • bbell1985
    bbell1985 Posts: 4,582 Member
    I try not to look. I spend like 500/month on myself probably.
  • liquid_111
    liquid_111 Posts: 1 Member
    edited February 2017
    Probably around..$350 I try to buy organic and shop sales which really can make the difference on fruits and vegetables.