Calorie Counter

Message Boards Food and Nutrition
You are currently viewing the message boards in:

Meal kits: what's the point?

leanitup123leanitup123 Member Posts: 489 Member Member Posts: 489 Member
IMO it's just as easy to go to the store, buy a bag of salad mix and a can of tuna or a box of pasta and some cooked chicken. Why are people spending $X.XX dollars a month on meal kits like Hello Fresh, Blue Apron, etc.
«1345678

Replies

  • bbell1985bbell1985 Member Posts: 4,582 Member Member Posts: 4,582 Member
    lol OP and I eat the same thing.

    I don't know. I hate cooking and can't imagine I'd enjoy assembling something I paid X amount for either. Gimme the bag of lettuce and some hot dogs.
  • sarahthessarahthes Member Posts: 3,399 Member Member Posts: 3,399 Member
    All the prep work is done except the actual cooking. That said, the one I looked at was pretty high calories per serving for most meals.
  • KammyWalKammyWal Member Posts: 3 Member Member Posts: 3 Member
    They're called "children". Many of us like to eat, but don't like to cook.

    Very true
  • wizzybethwizzybeth Member Posts: 3,530 Member Member Posts: 3,530 Member
    It's a convenience, like anything else. If I lived alone, I might try it. Probably too pricey for more than one person.
  • sawyeramsawyeram Member Posts: 108 Member Member Posts: 108 Member
    jemhh wrote: »
    Convenience and getting to try new foods without buying all the spices can be handy for some. This is like saying why go out to eat when you can eat lettuce and tuna at home. Different people like and prioritize different things. Nbd.

    This is the only reason that I'd consider buying a meal kit. It would have to be a dish that I'd never make on my own, but am curious to try. I'd rather not buy a full size spice if it is something specific to a dish that I may never make again.
  • deannalfisherdeannalfisher Member, Premium Posts: 5,604 Member Member, Premium Posts: 5,604 Member
    I did home chef for a while - it simply came down to cost effectiveness - even with factoring in shipping, to buy the limited amounts that I needed for certain recipes (because I would need a full bottle rather than the limited amount in the serving) was cheaper and less wasteful - only need 3 spring onions - I'd get that, rather than having to buy a whole bunch that I might not use elsewhere
Sign In or Register to comment.