We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

Food prices that piss you off

1246718

Replies

  • Posts: 28
    Shrimp
  • Posts: 725 Member
    pretty much everything in the first 3 pages here... spot on..

    sad that we are getting pricing "help" on our portion controls.. I think we can see it swinging in the other direction now where good food meals will be getting smaller and smaller to accommodate the rising costs.
  • Posts: 33 Member
    Fruit in the UK, I never buy anything other than apples, bananas and oranges because it's so expensive. Saying that it's about 29p per apple for the cheapest one and can go up to 65p per apple for something like pink lady. It's all relative but to me that is expensive, it never used to be like this.

    Meat is also pretty expensive, I buy bags of frozen chicken portions and only ever buy other meat if its in the reduced section and then freeze it, if you know the times to look in the supermarket you can get a good selection of stuff.

    I'm pretty sure that I hardly ever see anything which is less than £1 in the aisles I go into in the supermarket. Although if I were to walk down the biscuit aisle I can probably buy 50 custard creams for 20p. Healthy nutritious food is just obscenely expensive.
  • Posts: 725 Member
    Pine nuts are priced like they're the tears of Jesus Christ.


    agree... I usually will buy nuts for my macaws from nuts.com and then throw in a few extra things for me, kind of helps the pricing out some..
  • Posts: 171 Member
    EVERYTHING !!!
  • Posts: 271 Member
    Just curious what foods you guys love, that are healthy, that you can't buy all the time because the price is not worth it/worth it but still a bit expensive to eat regularly.

    For me it's gotta be cherry tomatoes (or really tomatoes in general), and frozen fish.

    healthy food is always worth it to me, what's more important your healthy or saving a few bucks that I can save by trimming elsewhere?
  • Posts: 1,095 Member
    Bacon, makes me so sad. I have never been a couponer, but have been using price match (no way am I driving all over town to save $2.00) And I just found ibotta. Look it up and try it out, I got $12.25 the first time I used it.

    checkout51 is good too and has fresh produce, vegetables, and meat sometimes
  • Posts: 17,890 Member
    I can't really think of anything. Prices on healthy food are reasonable, I use way less money on food than I did on "food". I buy what I can afford, just more of the cheaper stuff and less of the more expensive stuff. Eat a lot of fruit, vegetables, nuts, eggs, dairy, fish, crisp bread and oatmeal, pasta, potatoes, rice, some meat, cocoa powder, sugar, honey, maple syrup. Buy it as produce and make most of my meals myself. Nothing fancy, but it tastes good and makes me feel amazing! I never buy water that is just water, I drink tap water and bring it along in bottles when needed.
  • Posts: 81 Member
    Wow cannot believe what some of you have to pay for groceries! I am not an extreme couponer by all means, but do know of a deal for fresh fruit......driscolls fresh fruit has a code on the bottom.....enter this and take a quick survey over the package you just ate and they will email you a coupon that you can print twice! :) The more surveys you take the value of the coupon goes up! Raspberries are on sale here this week for .99 and with my .75 coupons I'm getting them for .25!!! Last week strawberries were on sale and I was getting them for 1.75 for the big 32oz pack!!
  • Posts: 45 Member
    Blueberries...I absolutely adore them and for the pete's sake...$4 bucks for 6 oz. UGH!
  • Posts: 391
    The price of non-steroid injected chicken is pretty crazy.

    Sushi is WAY too expensive, especially when you get it at the supermarket.

    Milk.

    Any beer with actual flavor.
  • Posts: 9,409 Member

    healthy food is always worth it to me, what's more important your healthy or saving a few bucks that I can save by trimming elsewhere?

    I think you are missing the point here - for example, I said raspberries because they are expensive in Australia - that doesn't mean I don't think eating healthy is important or that I dont spend my money on other healthy things.
    Other fruits in season are not expensive and I can and do frequently buy bananas and mandarines, which I'm sure are just as healthy as raspberries.

    But I would like to buy raspberries more often but the price stops me doing so - that's all the question was asking.
  • Posts: 432 Member
    All food! I can easily spend £60 on food a week (I don't know what that is in $$$. About $80 I reckon) and when I get it home it doesn't even look like I've bought anything! All fresh produce (meat, fish, fruit, veg, etc) is so damn expensive these days. In the UK it is anyway!
  • Posts: 619 Member
    meat and nuts seem to be really high IMO
  • Posts: 26,368 Member
    Grilled chicken breasts... $7 for 4 breasts is sad.
    Berries when not in season (arguably, it's nice to be able to buy them out of season)
    Shrimp :(
  • Posts: 340 Member
    Asparagus!!!!
  • Posts: 340 Member
    oops
  • Posts: 251 Member
    I buy Jack Link's beef sticks for my lunches, but they're five bucks for six of them. :( Also, I don't really have to explain Quest bars.

    http://www.amazon.com/gp/product/B000PMHLZK/ref=oh_details_o02_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

    I buy these as I eat Jack Link's for lunch too.
  • Posts: 245 Member
    I hate that the baked chips or snacks cost more than the regular ones, even though you get less in the bag. WHY? Is it because they know people who are watching their intake will pay more? It doesn't seem fair that they take advantage of people who are trying to eat well and bypassing the crap.
  • Posts: 18 Member
    All the organic produce here is outrageous. When you're on a budget to begin with, there's just no way. I also can't buy a variety of meats because of the price. I usually end up with ground beef and chicken because like others I can find the chicken breast for 1.99/lb and the ground beef anywhere from 2.99=3.75/lb. I can't even afford to purchase protein or health bars. I love Kind bars but I can't validate paying over 5 dollars for a box of 4 tiny bars. Grapes are outrageous here. For a bag of grapes it can be 10 dollars. I like grapes but I don't like grapes that much. Bagged leafy greens! I just can't. Not when they go bad within a day of opening. Most of the time at my store they look awful to begin with and they are well within the best by dates.

    Sucks being poor!
  • Posts: 623 Member
    Honestly, we grow or raise our food so i dont notice most of it, but milk is outrageous. We're about to buy goats for our dairy (i just paid $5.58 for coffee creamer. I dont think so.)

    I noticed a 2lb cornish hen was nearly $11 the other day, i just put one of my laying hens in the freezer due to an injury i couldnt correct. She dressed out to nearly 4lbs and gave me nearly 8 dozen eggs in her lifetime as well. I think pound for pound she ended up being $0.04/lb. It disturbs me how much it costs knowing how little it costs for me to raise them.
  • Posts: 623 Member
    As for trimming expenses elsewhere-the only place we could trim is to get rid of our truck. I really hope some of you guys are local though-hopefully my garden does well this year and ill be more than happy to work out a goid deal! Budget shouldnt have to mean going hungry or living on ramen.
  • Posts: 4,429 Member
    Also bottled herbs and spices...outrageous! I bought some black pepper a couple of weeks ago, that used to cost 59 CENTS, 20 or so years ago and maybe $1.50-$2.00 a couple of years ago...it was $3.89--and that was the cheapest price, for BLACK PEPPER--nothing fancy--just black pepper. :indifferent:

    Buying organic herbs and spices are NOT more expensive than regular ones anymore. Even salt is expensive now...I remember when a big box of salt was 10 cents--those days are OVER:ohwell:
  • Posts: 350 Member

    Ah! Even when they're in season?That's highway robbery! :noway:

    They are *just* coming in to stores now - I don't know where they import from (they can't grow here - too damn cold), but for some reason we never get them before May. They are the complely round sort too.
  • Posts: 2,667 Member
    A few weeks ago, my local supermarket wanted $7 for a cauliflower. For a freaking CAULIFLOWER!

    There's always one make-believe story, isnt there?
  • Posts: 294 Member
    i live in Asia right now so ANYTHING imported is crazy, including chocolate bars and milk. i went to the us for the first time in January and i was shocked that veggies and fruits are more expensive than junk food
  • Posts: 350 Member
    Ohhh, and another thing, I'm REALLY keen on making Georgian food atm, but it's kind of ironic that the ingredients that they use a lot (walnut, fresh cilantro and other herbs, pomegrante etc.), are waaaay too expensive to create meal of here - A side dish (pkhali) would end me at about $30+ here; A sauce (satsivi) would add up to maybe $20 etc. etc.
  • Posts: 5,481 Member
    EVERYTHING!!!!!!! :grumble:

    Milk the other day went up to $4.30 a gallon!!!!! :explode:

    Pretty soon it will be a day's wages for a loaf of bread. JS
  • Posts: 10,740 Member

    Laughing cow is generally 2.99 for a wheel around here, which is fine by me, I'd rather pay the extra dollar than eat the Aldi's brand stuff, that stuff is so fake :(

    Weird...I think the Aldi Babybel-type rounds are horribly fake, so I don't ever get those. My husband liked them until he tried the Babybel Light brand and then he was floored by how much better the quality/taste was. But I really can't discern the slightest difference at ALL between their fake Laughing Cow wedges and the real ones.
  • Posts: 243
    Fresh fish and fresh berries kill me. I love them both, but when I buy them they easily take up the majority of my weekly grocery budget :(
This discussion has been closed.