We are pleased to announce that on March 4, 2025, an updated Rich Text Editor will be introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the upcoming changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!
Something you do for free that most people pay for.
Replies
-
I cut my families hair too.0
-
Acrylic nails, I also make baby Tutu's and headbands.
Fun fact: I am actually pretty good at making tutu's.
We have more and more in common these days0 -
Acrylic nails, I also make baby Tutu's and headbands.
Fun fact: I am actually pretty good at making tutu's.
We have more and more in common these days
Omg, stop flirting with me!!!0 -
Speaking of mending clothing, I need to relearn how to do that. I'm getting tired of buying new socks all the time and I have the same hole in the knee of 6 pairs of jeans.0
-
Acrylic nails, I also make baby Tutu's and headbands.
Fun fact: I am actually pretty good at making tutu's.
We have more and more in common these days
Omg, stop flirting with me!!!
You know we were meant to be, don't fight it.0 -
what do you do on that one knee exaclty?0
-
what do you do on that one knee exaclty?
It always gets caught on a piece of metal when jumping onto HVAC units.0 -
You know we were meant to be, don't fight it.
You're a maneater. I shall always resist!0 -
I do my own eyebrows, cook everyday basically, make and mend clothes, do tarot card readings for friends, make my own bread, whiten my teeth (I guess I payed a buck for that baking soda).0
-
now why did my mind go straight to the gutter on this one?0
-
You know we were meant to be, don't fight it.
You're a maneater. I shall always resist!
I don't eat, just nibble a bit.0 -
Lies.0
-
I cook a lot at home from scratch, I can fruit, jams, and salsa, I make my own laundry soap ( costs about 25 bucks and lasts around 9 months). I sew baby gifts, quilts, and make my own purses.0
-
I get free gasoline through work for the last ten years
I want this!0 -
0
-
I cook a lot at home from scratch, I can fruit, jams, and salsa, I make my own laundry soap ( costs about 25 bucks and lasts around 9 months). I sew baby gifts, quilts, and make my own purses.
I do the canning and scratch cooking as well, but I simply cannot bring myself to make my own laundry soap. I know how, but just not willing to do it. :P0 -
You're Slytherin. I cannot trust anything you say. It is only to further your own agenda.0 -
I cook a lot at home from scratch, I can fruit, jams, and salsa, I make my own laundry soap ( costs about 25 bucks and lasts around 9 months). I sew baby gifts, quilts, and make my own purses.
I do the canning and scratch cooking as well, but I simply cannot bring myself to make my own laundry soap. I know how, but just not willing to do it. :P
You really should. It honestly takes about 15 - 20 minutes. So, worth the time and money. I run it through my food processor so the grated soap is finer so it takes me a little longer but still worth the time and money.0 -
I cut my own hair, no point in paying $15 to $20 for someone to buzz my hair off!0
-
I cut my family's hair. Highlights for my daughter. It has saved us a ton of money over the years!
* I used to be a licensed hairstylist, so I know what I'm doing.*0 -
make my own laundry soap0
-
make my own laundry soap
I tried that, I have psoriasis and the recipes I tried online disagreed with my skin. I'm really finicky on my soaps.
I do make body soap for in the shower though!!0 -
now why did my mind go straight to the gutter on this one?
ha ha...mine went there too.0 -
Eat seafood0
-
I cook a lot at home from scratch, I can fruit, jams, and salsa, I make my own laundry soap ( costs about 25 bucks and lasts around 9 months). I sew baby gifts, quilts, and make my own purses.
I do the canning and scratch cooking as well, but I simply cannot bring myself to make my own laundry soap. I know how, but just not willing to do it. :P
You really should. It honestly takes about 15 - 20 minutes. So, worth the time and money. I run it through my food processor so the grated soap is finer so it takes me a little longer but still worth the time and money.
I'm only spending $20 or so every 2-3 months, so the money saved just isn't worth it overall. If I had a BUNCH of laundry to do then I would agree with you.0 -
Everything; plumping, fixtures, electrical; brake pads last week, carpentry on a chimney chase two months ago, structural work on the joists before that, ran natural gas pipes for a conversion . . . anything that I am physically and mentally capable of, and I can make the time to do, I will do.0
-
I always do my own eyebrows! Not worth $10 to get my skin ripped off lol
How do you manage?0 -
Cook from scratch. Eg make my own tortillas - a fraction of the cost! Make my own chicken stock after roasting a chicken; make my own rye sourdough bread (badly at the moment - just learning). And exercise - I don't bother with the gym; just do my own programme at home and seek incidental exercise opportunities.0
-
Everything; plumping, fixtures, electrical; brake pads last week, carpentry on a chimney chase two months ago, structural work on the joists before that, ran natural gas pipes for a conversion . . . anything that I am physically and mentally capable of, and I can make the time to do, I will do.
*brofist*0 -
I DO IT ALL. I CROTCHET, SEW, CUT MINE AND MY FAMILIES HAIR,COOK,AND I DO CAKE DECORATING, I DO TAXES ALSO..0
This discussion has been closed.
Categories
- All Categories
- 1.4M Health, Wellness and Goals
- 394.3K Introduce Yourself
- 43.9K Getting Started
- 260.4K Health and Weight Loss
- 176.1K Food and Nutrition
- 47.5K Recipes
- 232.7K Fitness and Exercise
- 440 Sleep, Mindfulness and Overall Wellness
- 6.5K Goal: Maintaining Weight
- 8.6K Goal: Gaining Weight and Body Building
- 153.1K Motivation and Support
- 8.1K Challenges
- 1.3K Debate Club
- 96.4K Chit-Chat
- 2.5K Fun and Games
- 4K MyFitnessPal Information
- 16 News and Announcements
- 1.2K Feature Suggestions and Ideas
- 2.7K MyFitnessPal Tech Support Questions