We are pleased to announce that as of March 4, 2025, an updated Rich Text Editor has been introduced in the MyFitnessPal Community. To learn more about the changes, please click here. We look forward to sharing this new feature with you!

If it fits in my daily calories...

11112131517

Replies

  • Posts: 644 Member
    I think the more accurate (for me anyway) is 'if it fits my macro's'. I believe there's actually a whole school of thought around the IIFYM way of eating.

    I don't restrict anything from my diet.. I just wouldn't get very much KFC for my daily macro's if I started there, so I'd be pretty hungry that day. You learn which foods you can get more of for the calories pretty quickly! ;)

    Jay
  • Posts: 12,142 Member

    Exactly.

    Context and dosage
  • Posts: 145 Member
    If I was to cut out EVERYTHING that kept me sane, the world would not be a safe place.

    You carry on doing your thang, and we'll do ours. Just sayin'.
  • Posts: 144 Member
    If you reach in front of me and try to take away the cupcake I ate last night, or the wine I have most nights, or the chocolate i refuse to give up, or the ice cream that I like to indulge in, or the chicken strips that I inevitabley have once a week, or my burger and fries Fridays I will rip off your arm and beat you with the bloody stump . . . I protect these things like family.

    PS - I have been very successful.

    I'm with her. A calorie is a calorie, and if you're taking a multi-vitamin, you should be getting plenty of nutrients. I wouldn't advocate ONLY eating fast food and candy, of course, but a daily cupcake, glass of wine, and a weekly burger and fries is fine, if you're exercising and staying within your calories. "Cheats" like that are what makes it possible to stick with this, and not get discouraged.

    Stay away from my Lucky Charms!!
  • Posts: 1,317 Member
    Eating clean really isn't expensive. I feed a family of 5 on $150 or less per week.
    ---
    must be nice, sometimes me and hubby doesn't have $50 for the month for food after rent, lights etc and we don't qualify for food stamps
    alot of what we eat comes from the food bank which is ran by a local church ..

    <backing back out the thread now>

    Don't leave! You're 100% right! $150/week is A LOT of grocery money for two adults, two children and a breastfeeding infant. That you manage to make do with 1/2 the people on 1/12 the budget is admirable. If you can lose weight too, more power to you. You eat whatever you can get, okay?
  • Posts: 392 Member
    I think it sets a bad example for those starting out. It is one thing to make that decision once you've gotten a hold of what you are doing with your weight loss. But for those who haven't found that happy medium, it gives them the wrong impression. Do what you need to do but I don't think it needs to be bragged about.

    You do realize the hypocrisy of your statement when you look at your log-in name? Hello - you are bragging about YOUR dietary choice in that.
  • Posts: 292 Member
    Ok, I am still lost on what the problem is with cheese burgers. Carbs=no problem. Protein =no problem. Fat=no problem. Veggies=no problem. WTF is wrong with cheeseburgers? What the hell is wrong with you that you think something is wrong with a cheese burger? What the hell is wrong with me that I bother posting on this thread?

    That is all.
  • Posts: 4,251 Member
    Eating clean really isn't expensive. I feed a family of 5 on $150 or less per week.
    ---
    must be nice, sometimes me and hubby doesn't have $50 for the month for food after rent, lights etc and we don't qualify for food stamps
    alot of what we eat comes from the food bank which is ran by a local church ..

    <backing back out the thread now>

    *sigh*

    Yeah. I've been in crappy situations too. I know how much it sucks. In no way was I bragging that we have tons of money. We have a monthly food budget of less than $100 per month per person. A lot of people cannot do that. A lot of people do not believe that organic can be affordable when in reality, it is often cheaper than fast food. That was my point. But thanks for making me feel bad for no damn reason when I was just trying to help others.
  • Posts: 17,299 Member

    Actually, I think it's just fun to razz the diary police and the "holier-than-thou because I eat clean and everyone else should eat clean too" thinkers. There's lots of them, and these threads just never get old. I like to tell them all the horrible, awful things I eat and still have success. It wads their panties up even tighter to see things like, shake, ice cream, cake, etc.

    I LOVE IT!

    I've always enjoyed pissing people off. Ask my siblings. :P

    It's fun to razz the "I eat crap and lose weight" crowd sometimes too. They get so bent out shape when you suggest they give up their crap.
  • LMBO!!!!
  • Posts: 2,923 Member

    Who are you to tell anyone else what it "should be about"?

    That is the problem with people like you and the OP. You have your goals and your ways of doing things and think everyone should be just like you or they're wrong.

    this.
    i never really started weight training to be healthy.

    I like eating ****ty food. And I'm not going to deny myself pizza or ice cream or fast food so I can be "healthy". I work my *kitten* off in the gym, and walk 30 minutes a day, and I feel like that offsets it some.

    Everyone has different goals. I cant achieve my goals by eating salads and consuming 2000 calories a day.
    I'd much rather be "unhealthy" and strong as a bull one day, than be "healthy" and weight 150 pounds.
  • Posts: 5,573 Member

    *sigh*

    Yeah. I've been in crappy situations too. I know how much it sucks. In no way was I bragging that we have tons of money. We have a monthly food budget of less than $100 per month per person. A lot of people cannot do that. A lot of people do not believe that organic can be affordable when in reality, it is often cheaper than fast food. That was my point. But thanks for making me feel bad for no damn reason when I was just trying to help others.


    I don't think she meant for it to sound like you were bragging, but rather that she wished she had the same resources, or that's how I perceived it, anyway....
  • Posts: 17,299 Member
    Ok, I am still lost on what the problem is with cheese burgers. Carbs=no problem. Protein =no problem. Fat=no problem. Veggies=no problem. WTF is wrong with cheeseburgers? What the hell is wrong with you that you think something is wrong with a cheese burger? What the hell is wrong with me that I bother posting on this thread?

    That is all.

    Whether it's wrong or not is just an opinion, but there is more to food than macros.
  • Posts: 251 Member

    Me too!



    so in love!:blushing: :flowerforyou:
  • Posts: 1,317 Member

    Can we make it a 4-way?? :love:

    The more the merrier! Four-way it is!
  • If you don't want comments from people on what you eat, then why are you posting it on a public website?


    You can comment but if it bothers you and upset you like it did this girl...Then stop looking into peoples diary..Mind your own damn business!!!!
  • Posts: 4,251 Member

    Don't leave! You're 100% right! $150/week is A LOT of grocery money for two adults, two children and a breastfeeding infant. That you manage to make do with 1/2 the people on 1/12 the budget is admirable. If you can lose weight too, more power to you. You eat whatever you can get, okay?

    It really isn't a lot of money. It's usually less, but for this example we'll say $150 because a nice, round number. $150 divided by 7 days equals $21.43. That, divided by four people, since technically my baby isn't eating real food (but will be in about a month) is $5.36. That, divided by 3 meals is $1.79. $1.79 per meal, per person, per day. Of course, that's leaving out snacks...

    My real point was that it isn't cheaper to eat fast food. Even that $2 cheeseburger by itself without tax is more expensive than any meal I make for my family.
  • Posts: 4,251 Member


    I don't think she meant for it to sound like you were bragging, but rather that she wished she had the same resources, or that's how I perceived it, anyway....

    You're probably right.
  • Posts: 2,685 Member
    Ok, I am still lost on what the problem is with cheese burgers. Carbs=no problem. Protein =no problem. Fat=no problem. Veggies=no problem. WTF is wrong with cheeseburgers? What the hell is wrong with you that you think something is wrong with a cheese burger? What the hell is wrong with me that I bother posting on this thread?

    That is all.

    Secretly cheeseburgers are actually very good for you. People like this are trying to run off everyone else so they can keep all the cheeseburgers to themselves.

    Now we know...
  • Posts: 4,251 Member

    organic and clean aren't synonyms, ya know...

    I didn't say they were.
  • Posts: 1,317 Member

    *sigh*

    Yeah. I've been in crappy situations too. I know how much it sucks. In no way was I bragging that we have tons of money. We have a monthly food budget of less than $100 per month per person. A lot of people cannot do that. A lot of people do not believe that organic can be affordable when in reality, it is often cheaper than fast food. That was my point. But thanks for making me feel bad for no damn reason when I was just trying to help others.

    She isn't the only one who thought it sounded like you were bragging about your finances. And how do you figure <$100/person/mo? There are 4.3 weeks in a month, and at $150/week, that's ~$640. You have 2 adults, 2 children, and a breastfeeding infant. Even if the infant counts as a person, and quite frankly that's pushing it, you're still spending almost $130/person/mo. Even if you round the weeks in a month off to four, it's still $120/person/mo. SO which is it? Less than $100? Or ~$130? These are the numbers you gave, and they just don't "add up."

    Organic may in some instances be cheaper than McDonalds, but on $25/person/mo, you can't eat organic OR clean. It's that simple.
  • Posts: 2,549 Member
    Hmmm, I think everyone has to do this their own way, and use what tools work for them. Some feel better eating natural and earthy foods and others want their comfort foods. The biggest trick to losing weight successfully is finding what works for YOU.

    I'm having a cookout this Easter Sunday...hamburgers, hotdogs, potato salad, baked beans, etc. And it WILL fit in my calories because I'ma force it...err...workout a lot to compensate for it. :wink: But I'll enjoy every bite and so will my family.

    Seriously, arguing over what is the RIGHT way to lose weight is silly. The RIGHT way is the way that WORKS.

    For YOU.
  • Posts: 1,317 Member

    It really isn't a lot of money. It's usually less, but for this example we'll say $150 because a nice, round number. $150 divided by 7 days equals $21.43. That, divided by four people, since technically my baby isn't eating real food (but will be in about a month) is $5.36. That, divided by 3 meals is $1.79. $1.79 per meal, per person, per day. Of course, that's leaving out snacks...

    My real point was that it isn't cheaper to eat fast food. Even that $2 cheeseburger by itself without tax is more expensive than any meal I make for my family.

    Except that the cheeseburger is $1, and she doesn't eat mainly FF cheeseburgers, she eats cheap crap from the food bank because they have just $0.28 per meal to work with...

    Perhaps if you did the math on her budget too, you'd get it.
  • Posts: 644 Member
    Food is made of macro nutrients and micro nutrients. Food is fuel for the body. Food is resource. Food is calories. Food is matter placed into your body which has different effects on your body depending on what it contains.

    Once you understand fully the effect that any given food has on your body from ingestion through to excretion, you can eat whatever you want to fit in with your health goals, your fitness goals, your body shape goals or any other goals which are affected by food.

    For example there's a reason that so many people take protein immediately after a workout - it's to take advantage of the reaction your body will have to that nutrient at that moment. There's a reason some people take complex carbs before a workout and simple carbs after a workout... There's a reason a lot of people focus on complex wholegrain carbs for breakfast. There's a reason that at specific times of the year some of us eat massively more calories than other times (which is bladdy hard to do while eating exclusively 'good' or 'healthy' foods!).

    So perhaps the statement shouldn't be "this fits in my daily calories" but "this fits in with my current goals

    Just thinking out loud really...

    Jay
  • Posts: 1,317 Member
    Food is made of macro nutrients and micro nutrients. Food is fuel for the body. Food is resource. Food is calories. Food is matter placed into your body which has different effects on your body depending on what it contains.

    Once you understand fully the effect that any given food has on your body from ingestion through to excretion, you can eat whatever you want to fit in with your health goals, your fitness goals, your body shape goals or any other goals which are affected by food.

    For example there's a reason that so many people take protein immediately after a workout - it's to take advantage of the reaction your body will have to that nutrient at that moment. There's a reason some people take complex carbs before a workout and simple carbs after a workout... There's a reason a lot of people focus on complex wholegrain carbs for breakfast. There's a reason that at specific times of the year some of us eat massively more calories than other times (which is bladdy hard to do while eating exclusively 'good' or 'healthy' foods!).

    So perhaps the statement shouldn't be "this fits in my daily calories" but "this fits in with my current goals

    Just thinking out loud really...

    Jay

    EIther statement implies that MY goals are what counts, not the goals someone else here at MFP thinks should be my goals.
  • Posts: 642 Member
    cleaner eating really doesn't cost more, at least in my experience, because I am getting full from the lean protein and buying no snacky foods for the house anymore. If I want chips, I'll buy a fun sized bag once in a blue moon as opposed to the family sized bag I used to buy all of the time for the house.
    There's a contradiction in your comment. How is buying a "fun sized bag" once in a blue moon going to be cheaper than buying a larger bag that is cheaper per unit?
  • Posts: 888 Member

    You do realize the hypocrisy of your statement when you look at your log-in name? Hello - you are bragging about YOUR dietary choice in that.

    What is wrong with my log-in name?
  • Posts: 5,573 Member
    There's a contradiction in your comment. How is buying a "fun sized bag" once in a blue moon going to be cheaper than buying a larger bag that is cheaper per unit?

    because I might buy ONE .99 cent fun sized sized bag every other month or so as opposed to buying 3 of the $3.99 family sized bags every single week. Make more sense?


    ETA: I never said cheaper per unit. I said eating cleaner does not cost more in MY situation, we cut out buying junkfood that we USED to buy on a regular basis, therefore we spend LESS money for heathier foods. We also buy less milk, cheese and butter.
  • Posts: 17,299 Member
    Organic may in some instances be cheaper than McDonalds, but on $25/person/mo, you can't eat organic OR clean. It's that simple.

    Where I live organic is rarely cheaper than McD, except what I grow myself. But healthy foods bought at the grocery or farmer's market is cheaper. And I can buy ingredients for ANY food sold at McD and make a bigger version of for the same or less money. Anyone that says fast food is cheaper than home prepared food is wrong. I now have plenty of money for food. That's not meant as a brag, it is simply true. But when I was a young single mother I could rarely afford fast food or pizza or prepackaged desserts. The only way to feed my family back then was to prepare meals because it is cheaper.
  • Posts: 109 Member

    I didn't say they were.

    Sure sounds like you used them interchangeably.
This discussion has been closed.