Calorie Counter

Message Boards Food and Nutrition
You are currently viewing the message boards in:

What foods are just not worth the # of calories?

14567810»

Replies

  • pancakerunnerpancakerunner Member Posts: 4,666 Member Member Posts: 4,666 Member
    devonc2015 wrote: »
    Crappy cheese. Seriously.

    SERIOUSLY yes
  • MsCzarMsCzar Member Posts: 47 Member Member Posts: 47 Member
    Not worth it: Sugar-free pudding. It's has only 10 fewer calories per serving than the sugared version with a zillion more chemicals. Same goes for sugar-free whipped topping. I rarely eat either, but when I do, I buy the regular kind with sugar.

  • senalay788senalay788 Member Posts: 257 Member Member Posts: 257 Member
    MsCzar wrote: »
    Not worth it: Sugar-free pudding. It's has only 10 fewer calories per serving than the sugared version with a zillion more chemicals. Same goes for sugar-free whipped topping. I rarely eat either, but when I do, I buy the regular kind with sugar.

    Show me the "10 fewer calorie" versions.
  • MsCzarMsCzar Member Posts: 47 Member Member Posts: 47 Member
    You can quickly check out the labels and compare sugar-free to sugared here:

    https://www.amazon.com/Royal-Instant-Pudding-Dessert-Vanilla/dp/B005JD4QLC?th=1
    edited November 24
  • Noreenmarie1234Noreenmarie1234 Member Posts: 5,779 Member Member Posts: 5,779 Member
    MsCzar wrote: »
    You can quickly check out the labels and compare sugar-free to sugared here:

    https://www.amazon.com/Royal-Instant-Pudding-Dessert-Vanilla/dp/B005JD4QLC?th=1

    For that brand, yes. I would never buy that brand of SF. I buy jello brand which is only 25 cal per serving whereas regular is 100 cal per serving (4 serving per container). Definitely worth it since I eat 2-3 boxes a day, lol.
    edited November 24
  • PAPYRUS3PAPYRUS3 Member Posts: 7,852 Member Member Posts: 7,852 Member
    MsCzar wrote: »
    You can quickly check out the labels and compare sugar-free to sugared here:

    https://www.amazon.com/Royal-Instant-Pudding-Dessert-Vanilla/dp/B005JD4QLC?th=1

    For that brand, yes. I would never buy that brand of SF. I buy jello brand which is only 25 cal per serving whereas regular is 100 cal per serving (4 serving per container). Definitely worth it since I eat 2-3 boxes a day, lol.

    What I do is buy this: gb8iq9plhred.png - 20 calories/pouch and makes 2 cups. I flavor it with steeped fruity herbal tea and stevia.
  • senalay788senalay788 Member Posts: 257 Member Member Posts: 257 Member
    PAPYRUS3 wrote: »
    MsCzar wrote: »
    You can quickly check out the labels and compare sugar-free to sugared here:

    https://www.amazon.com/Royal-Instant-Pudding-Dessert-Vanilla/dp/B005JD4QLC?th=1

    For that brand, yes. I would never buy that brand of SF. I buy jello brand which is only 25 cal per serving whereas regular is 100 cal per serving (4 serving per container). Definitely worth it since I eat 2-3 boxes a day, lol.

    What I do is buy this: gb8iq9plhred.png - 20 calories/pouch and makes 2 cups. I flavor it with steeped fruity herbal tea and stevia.

    I use this PLUS those 10cal / cup "juices". Works wonders.
  • MsCzarMsCzar Member Posts: 47 Member Member Posts: 47 Member
    Thanks noreenmarie, PAPYRUS3 and senalay788!!! Until now, I thought that Royal and Jello were pretty much interchangeable. I always liked the taste of Royal puddings over Jello so that is the brand I've always bought. Never thought of using the unflavored gelatin; but then again, I rarely eat puddings or gelatin desserts - or desserts at all for that matter - so as far as 'calories not worth it' - the sugar free versions made little sense to me. Good information there- so I will certainly make use of it!

    Thanks again! <3
    edited November 24
  • Noreenmarie1234Noreenmarie1234 Member Posts: 5,779 Member Member Posts: 5,779 Member
    PAPYRUS3 wrote: »
    MsCzar wrote: »
    You can quickly check out the labels and compare sugar-free to sugared here:

    https://www.amazon.com/Royal-Instant-Pudding-Dessert-Vanilla/dp/B005JD4QLC?th=1

    For that brand, yes. I would never buy that brand of SF. I buy jello brand which is only 25 cal per serving whereas regular is 100 cal per serving (4 serving per container). Definitely worth it since I eat 2-3 boxes a day, lol.

    What I do is buy this: gb8iq9plhred.png - 20 calories/pouch and makes 2 cups. I flavor it with steeped fruity herbal tea and stevia.

    Isn't it just like SF jello not pudding though? I really hate jello lol.
    edited November 24
  • pancakerunnerpancakerunner Member Posts: 4,666 Member Member Posts: 4,666 Member
    senalay788 wrote: »
    MsCzar wrote: »
    Not worth it: Sugar-free pudding. It's has only 10 fewer calories per serving than the sugared version with a zillion more chemicals. Same goes for sugar-free whipped topping. I rarely eat either, but when I do, I buy the regular kind with sugar.

    Show me the "10 fewer calorie" versions.

    this is what I think about low fat sour cream or cottage cheese or yogurt vs. Full fat
  • senalay788senalay788 Member Posts: 257 Member Member Posts: 257 Member
    senalay788 wrote: »
    MsCzar wrote: »
    Not worth it: Sugar-free pudding. It's has only 10 fewer calories per serving than the sugared version with a zillion more chemicals. Same goes for sugar-free whipped topping. I rarely eat either, but when I do, I buy the regular kind with sugar.

    Show me the "10 fewer calorie" versions.

    this is what I think about low fat sour cream or cottage cheese or yogurt vs. Full fat

    Well I wouldnt go that far....
    Oikos 0% is 100cal / 175g
    Oikos 4% is 150cal / 175g

    Not worth it to me, nor is anything FF to be honest. The products I buy, no difference to me.
  • pancakerunnerpancakerunner Member Posts: 4,666 Member Member Posts: 4,666 Member
    senalay788 wrote: »
    senalay788 wrote: »
    MsCzar wrote: »
    Not worth it: Sugar-free pudding. It's has only 10 fewer calories per serving than the sugared version with a zillion more chemicals. Same goes for sugar-free whipped topping. I rarely eat either, but when I do, I buy the regular kind with sugar.

    Show me the "10 fewer calorie" versions.

    this is what I think about low fat sour cream or cottage cheese or yogurt vs. Full fat

    Well I wouldnt go that far....
    Oikos 0% is 100cal / 175g
    Oikos 4% is 150cal / 175g

    Not worth it to me, nor is anything FF to be honest. The products I buy, no difference to me.

    I would happily take the extra 50 calories
  • PAPYRUS3PAPYRUS3 Member Posts: 7,852 Member Member Posts: 7,852 Member
    @Noreenmarie1234 - Yes...sorry this is just gelatin - not pudding.

    Simply Delish is 100 calories for the whole package - haven't tried this though:
    c2mkj0eavj3q.png
  • corinasue1143corinasue1143 Member Posts: 4,142 Member Member Posts: 4,142 Member
    For me and me only
    French fries
    Potato chips
    Most pies
    Most cakes
    Most candy bars.
    Grocery store danish (would definitely eat a good-looking homemade one)
    Grocery store or deli biscuits. (Still occasionally eat a homemade one)
    Most cinnamon rolls.
    Most grocery store cookies.
    Regular lemon squares.
    Graham cracker crust.
    Anything from McDonalds or Burger King except oatmeal.
  • Noreenmarie1234Noreenmarie1234 Member Posts: 5,779 Member Member Posts: 5,779 Member
    PAPYRUS3 wrote: »
    @Noreenmarie1234 - Yes...sorry this is just gelatin - not pudding.

    Simply Delish is 100 calories for the whole package - haven't tried this though:
    c2mkj0eavj3q.png

    I've tried these and they are amazing. Same calories as jello SF, but I loved the strawberry. I found they are a lot thicker than the SF jello brand.
  • senalay788senalay788 Member Posts: 257 Member Member Posts: 257 Member
    PAPYRUS3 wrote: »
    @Noreenmarie1234 - Yes...sorry this is just gelatin - not pudding.

    Simply Delish is 100 calories for the whole package - haven't tried this though:
    c2mkj0eavj3q.png

    These are the only ones I use. Vanilla and chocolate excellent!!! Skip the strawberry lol
  • pancakerunnerpancakerunner Member Posts: 4,666 Member Member Posts: 4,666 Member
    For me and me only
    French fries
    Potato chips
    Most pies
    Most cakes
    Most candy bars.
    Grocery store danish (would definitely eat a good-looking homemade one)
    Grocery store or deli biscuits. (Still occasionally eat a homemade one)
    Most cinnamon rolls.
    Most grocery store cookies.
    Regular lemon squares.
    Graham cracker crust.
    Anything from McDonalds or Burger King except oatmeal.

    with you on most of this
  • AshHeartsJesusAshHeartsJesus Member Posts: 195 Member Member Posts: 195 Member
    I tried the simply delish after my oral surgery it is pretty good but pricey. I won't buy the aspartame stuff so this was a good treat. Not something I could afford all the time though.
Sign In or Register to comment.